Stretnutie s predstaveiteľmi Európskej asociácie psychiatrického ošetrovateľstva v Bratislave
Pracovné stretnutie organizované v kooperácii Horatia -EPN a sekcie sestier pracujúcich v psychiatrii SKSAPA sa uskutočnilo v dňoch 8.-10. júna 2012 v Bratislave priamo v sídle SKSAPA. Účastníkmi pracovného stretnutia boli: Des Kavanagh – prezident HORATIA z Írska, Roland van de Sande – generálny sekretár HORATIA z Holandska, Martin Ward – odborný poradca z Malty, Richard Brodd zo Švédska, Georgia Georgiu – prezidentka sekcie psychiatrických sestier z Cypru, Kevin Gafa – prezident sekcie psychiatrických sestier z Malty, Barbara Mozgan – viceprezidentka sekcie psychiatrických sestier zo Slovinska a za Sekciu psychiatrických sestier z Maďarska sa stretnutia zúčastnila Tünde Tunyi – prezidentka sekcie. Slovenskú komoru sestier a pôrodných asistentiek reprezentovala viceprezidentka SKSaPA – sestier pracujúcich v zdravotníckych zariadeniach – Mgr. Daniela Jarabová, a zástupcovia výboru Sekcie sestier pracujúcich v psychiatrii PhDr. Tatiana Hrindová – predsedníčka sekcie, Mgr. Júlia Molnárová, Mgr. Martina Dubovcová, PhD. – členky výboru sekcie sestier pracujúcich v psychiatrii poverené zahraničnou spoluprácou. Účastníci pracovného stretnutia si navzájom predstavili profesné organizácie, ktoré zastupujú a dohodli sa na kreovaní medzinárodnej spolupráce.
Prvý rokovací deň sa začal neformálnym stretnutím zúčastnených pri spoločnej večeri v znamení vzájomného spoznania sa. Hostí privítala a sprevádzala počas celého pracovného stretnutia členka sekcie sestier pracujúcich v psychiatrii Mgr. Júlia Molnárová z PN Hronovce.
Druhý rokovací deň prítomných na pôde SKSPA privítala viceprezidentka pani Mgr. Daniela Jarabová a predsedníčka sekcie sestier pracujúcich v psychiatrii PhDr. Tatiana Hrindová, ktorá odovzdala úvodné slovo členke výboru sekcie Mgr. Martine Dubovcovej, PhD., a poverila ju vedením pracovného stretnutia a zabezpečením prekladu pre prítomných.
Za predstaviteľov Horatia úvodom prehovoril Des Kavanagh, prezident asociácie-EPN, oboznámil prítomných s programom rokovania a požiadal o prípadné doplnenie programu. Po vzájomnom privítaní a schválení rokovacieho programu nasledovalo predstavenie prítomných, ktorí následne predstavili systém starostlivosti o duševné zdravie vo svojich krajinách. Predmetom rokovania bolo vzdelávanie, rozšírenie kompetencií v rámci psychiatrického ošetrovateľstva, výmena informácií so zameraním na strednú Európu. Anglicko: začiatky v 90.-tich rokoch, základný model bol na 300 pacientov, starostlivosť poskytuje multidisciplinárny tím, vzdelanie na terénnu sestru, aktuálne prevaha komunitnej star. 60 – 40%. Cyprus: 350 sestier, 1 sestra na 40 pacientov v komunite. Slovenia: podobne ako u nás cez projekty, zatiaľ 3 sestry vyčlenené. Švédsko: podobne ako v Anglicku. Malta: 1 psych. nemocnica, model Anglicko. Írsko: nárast psych. sestier na 5000, predtým ich bolo 300, aktuálne sa zaoberajú riešením problému závislostí. Holandsko: 17 mil. Obyvateľov, 22 tisíc sestier, 40% s Bc vzdelaním, 60% so špecializáciou, 5000 terénnych komunitných sestier, už po vojne mali vybudovaný systém komunitnej starostlivosti. Ďalej odzneli informácie o vzdelávaní, Mental Health Servies in Europe, pre Mgr. dvojročné nadstavbové štúdium = kompletný, samostatne pracujúci erudovaný pracovník pre mentálne zdravie (nepotrebuje lekára)„nie malý doktor, ale maxi sestra. Švajčiarsko si preberá anglický model. V nemecku teraz rozbiehajú systém starostlivosti. Portugalsko, Španielsko – nefungujúci systém.Taliansky systém, považujú len z časti za dobrý, inak je dosť chaotický. Po ukončení prvého bloku rokovania prítomní prijali pozvanie SKSAPA na obed do sedliackej reštaurácie, v ktorej sa podávali Slovenské špeciality a panovala príjemná atmosféra.
V druhom bloku stretnutia sme dotazovali, aký vzdelávací program majú pre špecializáciu, odpoveď znela, že nie je harmonizovaný, skôr rozdielne curicullum v jednotlivých krajinách. Malta, Írsko, Holandsko, Anglicko preferujú priame vzdelávanie psychiatrickej sestry.
Odzneli informácie o ohodnotení práce sestry, pred 15.-mi rokmi ani u nich nebola táto práca dostatočne ohodnotená, teraz cca 2900 eur je priemerná mzda sestry.
Z pozície šéfa Horatia pre nás ponukou je:
- získavanie skúseností poznatkom, organizovať konferencie – putovné vždy inde, možnosť zúčastňovať sa ich akciách, samotné osobné stretnutia, festival- neformálne stretnutia, transparentnosť, „benefitom je spojenectvo psychiatrických sestier“
V súvislosti so získavaním skúseností poznatkom predsedníčka psychiatrickej sekcie Maďarských zdravotníckych pracovníkov Mgr. Tunyi Tünde informovala o pripravovanom pilótnom projekte za participácie Slovenska, možnosti nahliadnuť do systému komunitnej starostlivosti v Maďarsku. Pozvanie na týždenný pobyt do Budapešti prijala Mgr. Júlia Molnárová z PN Hronovce, členka výboru sekcie sestier pracujúcich v psychiatrii.
Šéf Horatia ocenil našu angažovanosť, poinformoval nás, že výbor Horatia sa pravidelne stretáva, pre členov je dôležité vedieť kedy, aby mohli posunúť podnety k riešeniu.
Náš plán – naše ciele: v prvej línii riešiť kompetencie, za našu sekciu presadzujeme komunitnú starostlivosť.
Druhý rokovací deň bol ukončený neformálnym stretnutím pri spoločnej večeri pod Bratislavským hradom a následnou prehliadkou mesta.
Boli sme poctení, že predstavitelia Horatia si vybrali práve Bratislavu ako miesto rokovania profesionálov európskeho psychiatrického ošetrovateľstva a prispeli k rozvoju medzinárodnej spolupráce v oblasti európskych odborných sekcií. Získali sme mnoho nových poznatkov, nových kolegov, kontaktov, zážitkov, motiváciu do našej ďalšej činnosti pri naplňaní spoločných cieľov = presadzovaní pozitívnych zmien v psychiatrickom ošetrovateľstve.
Mgr. Júlia Molnárová,
PN Hronovce OPLDZ, členka výboru sekcie sestier pracujúcich v psychiatrii
< Späť na zoznam