Biofeedback

Biofeedback je metóda, ktorá Vám pomôže získať kontrolu nad fyziologickými funkciami Vášho tela ako sú tep srdca, dýchanie, svalové napätie, povrchová teplota, potenie a činnosť mozgu a tým zmierniť nepríjemné symptómy, ktoré súvisia s prežívaním stresu, úzkosti, depresie alebo iných nepríjemných stavov.

Hlavnou myšlienkou biofeedbacku je pomocou mysle si uvedomiť a naučiť sa ovplyvňovať (kontrolovať) procesy prebiehajúce vo vlastnom tele a tým si zlepšiť zdravie a výkon.

Biofeedback terapia podporuje relaxáciu a tým pomáha sa lepšie vysporiadať s prežívaním stresu, úzkosti, depresie. Tréningy variability srdcovej frekvencie sa používajú na liečbu úzkosti, astmy, chronickej obštrukčnej choroby pľúc a nepravidelného srdcového tepu. Každé sedenie trvá cca 40 až 90 minút. Obvykle sa výsledky dostavia už po 10 sedeniach, niektoré stavy ako regulácia tlaku krvi alebo zlepšovanie pozornosti u ADHD si vyžaduje viac sedení (20-40), optimálne sú 2 sedenia za týždeň.

Neurofeedback terapia je zameraná na ovplyvňovanie činnosti mozgu a zlepšenie poznávacích funkcií ako sú pozornosť, pamäť alebo na prehĺbenie relaxácie o odstránenie nepríjemných negatívnych myšlienok, zlepšenie spánku. Oba typy terapie preukázali vysokú efektivity pri poruchách ako sú ADHD, úzkosť, depresia, chronický stres. Metóda je neinvazívna a bez vedľajších účinkov.