Stáž zameraná na komunitnú starostlivosť v maďarsku – Budapešť

Stáž zameraná na komunitnú starostlivosť v Maďarsku – Budapešť 

V duchu naplnenia záverov z pracovného stretnutia s Horatiom – Európskou asociáciou psychiatrického ošetrovateľstva, v dňoch 16.-18-07.2012, Mgr. Júlia Molnárová, vedúca sestra OPLDZ PNH, členka výboru sekcie sestier pracujúcich v psychiatrii sa zúčastnila stáže zameranej na komunitnú starostlivosť v Maďarsku, o ktorej píše nasledovné:

Starostlivosť klientom s duševnými problémami je poskytovaná v dvoch rovinách:

  1. rezort Ministerstva zdravotníctva prevádzkuje fungujúcu sieť následnej psychiatrickej starostlivosti tzv. „GONDOZÓI HÁLÓZAT“.
  2. sociálny rezort zastrešuje komunitnú starostlivosť.

Prvé dni stáže boli venované vybranému obvodu v Budapesti, najprv sme sa venovali problematike po teoretickej rovine a neskôr som mala možnosť spoznať praktickú stránku komunitnej starostlivosti priamo v teréne. Navštívili sme tri roky spolupracujúceho, po všetkých stránkach kompenzovaného klienta, u ktorého sa dosiahol compliance v oblasti užívania liekov a nastala úplná sociálna remisia. Aktuálne pokračujú v stanovení ďalších dosiahnuteľných cieľoch. Poskytovanie služieb sa realizuje na báze dobrovoľnosti, starostlivosť je bezplatná a poskytovaná v prirodzenom sociálnom prostredí klienta, čiže v mieste výskytu problému, tým je väčšia pravdepodobnosť uplatnenia služby a odstránenia problému. Jedná sa o organizovanú formu starostlivosti, ktorá poskytuje komplexnú psychosociálnu rehabilitáciu duševne chorým klientom, pozitívne ovplyvňuje indikátory kvality života klienta, následne eliminuje prežívanie negatívnych vplyvov prostredia – stresorov, a neposlednom rade má pozitívny vplyv na psychopatológiu ochorenia. V rámci komunitnej starostlivosti je možný včasný zásah pri krízových situáciách avizovaním problému kompetentným z oblasti zdravotníctva, nakoľko komunitné služby nie sú určené pre zvládanie krízových stavov, zameranie komunitnej sféry je predovšetkým prevencia a manažovanie bežných životných situácií klienta. Charakteristickou črtou komunitnej starostlivosti je intenzívne využívanie zdrojov priamo v prirodzenom prostredí klienta, čo znamená, že okrem pomáhajúcich profesionálov na starostlivosti participujú aj dobrovoľníci. Komunitná starostlivosť so svojou dynamickou štruktúrou pohotovo reaguje na aktuálne sa vyskytujúce problémy v komunite. Plán starostlivosti je prispôsobený klientovým potrebám so stanovením ľahko dosiahnuteľných cieľov, ktoré podnecujú klienta pozitívne. Podmienkou fungujúcej komunitnej starostlivosti je spolupráca s ostatnými zložkami rezortu zdravotníctva a rezortu sociálnych vecí.

Ďalší pracovný deň bol venovaný následnej starostlivosti o pacientov s duševným ochorením. Jedná sa o „Hungaricum“? Odliečení psychiatrickí pacienti sú zaraďovaní do starostlivosti podľa jednotlivých obvodov, to znamená, že k obvodnému lekárovi prislúchajúci psychiater dostane do svojej starostlivosti pacienta. Pre spádovú oblasť cca 80-10 tisíc obyvateľov je vyčlenený multidisciplinárny tím, ktorý pozostáva z 5 lekárov, z 5 sestier, z ktorých jedna je poverená manažovaním následnej ošetrovateľskej starostlivosti. Na 100 pacientov pripadá jedno lekárske a sesterské miesto. V týchto ambulanciách ošetrovateľskú starostlivosť poskytujú sestry špecialistky v psychiatrickom ošetrovateľstve. Časť náplne svojej práce vykonávajú v ambulancii a ďalšiu časť priamo v teréne formou návštevnej služby u svojich pridelených pacientov. V lepšom prípade súčasťou tímu je aj psychológ a sociálny pracovník. Klientelu vo svojej spádovej oblasti poznajú všetci a vzájomne sa zastupujú. Financovanie jednotlivých foriem starostlivosti, v prípade následnej starostlivosti sa jedná o platbu zo zdravotnej poisťovne (v Maďarsku je jedna zdravotná poisťovňa a financovanie realizované podľa nemeckého modelu). Pre komunitnú starostlivosť časť finančných prostriedkov poskytuje samospráva a ďalšia časť sa získava cez projekty.

Táto návšteva u našich susedov priniesla so sebou ďalšie nové poznatky, osobné kontakty spojené s následnou užšou spoluprácou v oblasti psychiatrického ošetrovateľstva v súlade so stanovenými cieľmi Sekcie sestier pracujúcich v psychiatrii.

Mgr Júlia Molnárová,

vedúca sestra OPLDZ PN Hronovce, členka výboru Sekcie sestier pracujúcich v psychiatrii SK SaPA.

< Späť na zoznam