Medzinárodná psychiatrická konferencia v Debrecíne

Správa z účasti členov sekcie sestier pracujúcich v psychiatrii SK SaPA na medzinárodnom podujatí – Medzinárodnej psychiatrickej konferencii v Debrecíne (Maďarsko)

V dňoch 25.1.-28.1.2012 sa v Debrecíne konala Psychiatrická konferencia s medzinárodnou účasťou, na ktorú sme dostali pozvanie od predsedu Maďarskej psychiatrickej spoločnosti MUDr. Tamása Kurimaya, PhD.

Konferencie s názvom „TELO, DUŠA, RODINA, KOMUNITA- HRANICE VYVÍJAJÚCEJ SA PSYCHIATRIE“ sa zúčastnilo 1500 účastníkov z rôznych kútov sveta. V zastúpení Slovenska na Konferencii Maďarskej Psychiatrickej Spoločnosti sa zúčastnila Mgr. Júlia Molnárová z PN Hronovce, členka výboru Sekcie sestier pracujúcich v psychiatrii SK SaPA. Prednášalo sa v 10-ich sekciách, v ktorých odznelo vyše dvesto prednášok, množstvo workshopov a bola veľmi bohatá posterová prezentácia.

Témy boli zamerané na aktuálne problémy v psychiatrii, ktoré boli veľmi podobné tým, ktoré riešime v psychiatrickej ošetrovateľskej praxi aj na Slovensku. Veľký záujem u účastníkov kongresu vzbudil príspevok Psychiatrického a Pediatrického oddelenia nemocnice Szent János v Budapešti tzv. Program „Baba-mama“. Tento projekt je realizovaný v rámci projektu „Spoločne“. Jedná sa o včasnú diagnostiku duševných porúch u gravidných pacientiek, následný monitoring a potrebnú liečbu počas gravidity a umožnenie starostlivosti o bábätko chorej matke po pôrode, pod dohľadom ošetrujúceho personálu. V praxi to znamená, že na psychiatrickom oddelení hospitalizovaná matka je sprevádzaná ošetrujúcim personálom na dojčenské oddelenie za účelom vykonania starostlivosti o svoje bábätko, zároveň na psychiatrickom oddelení je zriadená izba pre matku a bábätko, kde môžu stráviť spoločné chvíle pod nenápadným dohľadom ošetrujúceho personálu.

V projekte pracuje multidisciplinárny tím, ktorý svoje zistenia pravidelne analyzuje, vyhodnocuje a s výsledkami oboznamuje odbornú verejnosť. Zaujímavá bola aj prezentácia výsledkov projektu komunitnej starostlivosti o duševne chorých. V tejto súvislosti sa účastníci kongresu zhodli na potrebe spoločného úsilia v oblasti skvalitnenia starostlivosti o duševne chorých s dôrazom na komunitnú sféru.

So záujmom sa stretli aj prezentácie pacientov, ktorí prezentovali svoje aktivity v rámci pacientskych združení a v priebehu konferencie vystavovali a predávali svoje výrobky.

Táto návšteva u našich susedov dala priestor k nadviazaniu ďalších osobných kontaktov a tak i následnej užšej spolupráce v oblasti psychiatrického ošetrovateľstva v súlade so stanovenými cieľmi Sekcie sestier pracujúcich v psychiatrii SK SaPA.

Hlavným účelom našej spolupráce s maďarskými kolegami v tejto fáze je hlavne vzájomná informovanosť členov o plánovaných aktivitách sústavného vzdelávania (konferencií, kongresov, sympózií) na bilaterálnej úrovni, ako aj zdokonaľovanie sa v oblasti odborného rastu a získania informácií pre sestry poskytujúce starostlivosť pacientom s duševným ochorením.

Počas našej návštevy sme navštívili aj miestne psychiatrické oddelenie s kapacitou 56 lôžok, ktoré je súčasťou Fakultnej nemocnice v Debrecíne. Starostlivosť sa poskytuje v novo rekonštruovaných priestoroch, v ktorých je vyčlenená akútna časť, rehabilitačné stredisko a denné sanatórium.

Pozvanie na toto veľkolepé odborné podujatie ako i celú pracovnú cestu hodnotíme veľmi pozitívne, nadobudnuté poznatky sú obrovským prínosom pre ďalší rozvoj Sekcie sestier pracujúcich v psychiatrii SK SaPA.

Mgr. Júlia Molnárová, PN Hronovce OPLDZ, členka výboru Sekcie sestier pracujúcich v psychiatrii SK SaPA

< Späť na zoznam