Výlet pacientov

V tomto roku sa kolesá autobusu, s nami – výletníkmi pacientmi, zatočili smerom na  juh.

Ako prvý cieľ sme navštívili vodný mlyn v Kolárove. Je tu pekne zrekonštruovaný plávajúci mlyn, ktorý kotví na brehu mŕtveho ramena Malého Dunaja. Priamo v mlyne je zriadené Múzeum vodného mlynárstva. Páčil sa nám aj preto, že je zasadený do veľmi pekného prostredia riečneho ramena Malého Dunaja v kraji lužných lesov južného Slovenka.

Druhá zastávka, Hvezdáreň v Hurbanove je považovaná za našu najvýznamnejšiu pamiatku rozvoja vedy.

Konkoly (1842 – 1916) bol synom veľkostatkára z Hurbanova, ktorý Astronomické a meteorologické observatórium začal budovať na svojom majetku. Skonštruoval aj vlastný ďalekohľad, chronografy, spektroskopy a iné fyzikálne prístroje. V roku 1899 ho daroval štátu a bol jeho doživotným riaditeľom. Observatórium pracuje nepretržite dodnes.

Posledná naša zastávka je Komárno, kde obdivujeme krásne Nádvorie Európy, vybudované na prahu 3. tisícročia. Na tomto jedinečnom námestí sú stavby v štylizovanej forme a prezentujú historickú architektúru, charakteristickú pre jednotlivé oblasti Európy. Na námestie vstupujeme  nenápadnými historickými  bránami: Brána sv. Štefana, Brána Bélu IV. a Brána Márie Terézie. V strede námestia nakúkame do  funkčnej kópie pôvodnej studne, ktorá stála do roku 1878 na Hlavnom námestí pred komárňanskou radnicou.

Celý deň bol prekrásny, domov odchádzame unavení, ale zároveň plní krásnych a poučných zážitkov.

Ďakujeme.

Fotogaléria

 

< Späť na zoznam