Správanie starej ženy

uzivatel dňa 4.6.2012

Dobrý deň.

Žijeme so starou mamou, vek sa blíži k 80tke. Nikdy s ňou bývanie nebolo ľahké, vždy bola dosť panovačná a dirigentka, málo komunikovala a ak tak len rozkazovala. Avšak v poslednej dobe, cca dva – tri mesiace býva agresívna, snaží sa rozoštvať rodinu, všetkých obviňuje že kradnú (má samostatné poschodie, kde nik okrem nej nechodí), akurát včera ukázala svojej dcére, že peniaze nosí zastrčené v nohavičkách, aby jej nikto nič neukradol, pričom sama si všetko skrýva a potom nevie nájsť. Okrem toho zabúda. A nadáva nám a vyhráža sa zabitím. V štýle „ja vás tu všetkých pozabíjam, okná porozbíjam, všetko porozbíjam, tie dvere hore vám rozbijem…“ Rozprávať sa s ňou nedá, lebo vždy to končí amokom. Asi dvakrát bola hospitalizovaná v nemocnici, pretože pri týchto jej každodenných (!) amokoch sa jej prudko zvýši krvný tlak, a tak ju sanitka odviezla preč. Prvýkrát tam bola pár dní.

Takmer každý večer má nejaký agresívny výstup, a potom zvyšok dňa je kľudná. Správa sa, akoby sa snažila získať si pozornosť a keď všetkých rozčúli a postaví do pozoru tak je kľudná a spokojná. Robili je aj ct-čko a vraj je v poriadku. Odporúčali jej psychiatrické vyšetrenie, ale nevieme či sa nám podarí ju tam dostať. Pred chvíľou sa vrátila z nemocnice po včerajšom nočnom amoku, pritom celý čas nadávala na môjho otca-jej syna ako kradne a ako jej ani jesť nedáme (pripravený obed nechá na mieste, kde jej ho položíme). Dosť sa bojím o vlastných rodičov, otec má vysoký krvný tlak, a pri každodenných naťahovaniach, sa bojím, aby sa mu niečo nestalo. Včera po jej výstupe mal zase 180/110. My máme pocit, že nebude šťastná, kým nás nedostane do hrobu, lebo toto sa už vážne nedá vydržať. Neviete poradiť čo robiť? Na koho sa obrátiť? Aké máme možnosti? Máme čakať kým niekomu naozaj neublíži?

Odpovedané 1x
MUDr. Karol Hollý dňa 6.6.2012

Dobrý deň,

v starobe sa zvyknú zvýrazňovať niektoré, predovšetkým negatívne, črty osobnosti. To je jedna stránka veci, s ktorou sa veľa urobiť nedá. Zvýšená podozrievavosť však môže byť aj prejavom psychického ochorenia, ktoré sa dá dobre kontrolovať medikáciou, liekmi. To že zabúda môže byť prejavom pozdnej formy Alzheimerovej choroby. Diagnostiku aj liečbu oboch týchto stavov má vo svojich rukách psychiater. Možno treba využiť situáciu, keď musí byť vyšetrená, či liečená pre telesné ochorenie – ako ste spomínali, bolo to opakovane – aby ju internista či geriater poukázal psychiatrovi alebo aby ju psychiater vyšetril v rámci konziliárneho vyšetrenia počas liečby na internom alebo inom oddelení.