spánok

uzivatel dňa 19.9.2013

Dobrý deň. Už štyri roky sa liečim na nespavosť. Trpím aj úzkosťami (sociálna f.). Užívala som rôzne ATD (prevažne SSRI), ale žiadne mi v problémoch so spánkom nepomohli. Po niektorých som mala serotonínový syndróm. V súčasnosti už 8 mesiacov užívam ráno Cymbaltu 6O mg a večer Trittico 100 mg. Spánok sa zlepšil, zobúdzam sa okolo 6.hod., ale sú aj noci, keď sa budím pred 4.hod. a potom len bdiem. Cez deň som z liekov spomalená, málo koncentrovaná. Bežné činnosti vykonávam, ale nie s radosťou. V práci fungujem, len všetko mi trvá dlhšie. Pred mojimi problémami som bola aktívna, spločenská, veselá, no teraz som sa stala viac pasívnou, nebaví ma všetko tak, ako kedysi. Občas sa mi stane, že nedvíham telefón, pretože ma nebaví sa s nikým rozprávať. Prekáža mi to, pretože som nikdy taká nebola. Môžete mi poradiť ako znormalizovať spánok?

Ešte by som sa chcela opýtať, či moja diagnóza, príp. lieky ktoré užívam, môžu spôsobiť úplne zmenenú štruktúru vlasov. Od kedy mám tieto problémy, moje vlasy sú veľmi suché, stenšené, neupraviteľné. Máte s tým nejaké skúsenosti? Ďakujem Vám pekne za odpoveď.

Odpovedané 1x
MUDr. Marek Zelman dňa 20.9.2013

Nespavosť býva často najnepríjemnejším príznakom mnohých ochorení či stavov. Je pravdepodobné, že vo Vašom prípade by bolo rozumné zamerať sa na jej možné príčiny a začať s liečbou od nich. Najmä keď už niekoľko rokov liečba antidepresívami funguje len nedostatočne. Nepíšete o tom, či ste niekedy absolvovala psychoterapeutické sedenia, možno tie by boli cestou. Ak by zlyhala aj táto možnosť pomoci, je namieste pouvažovať o prípadnej hospitalizácii s komplexným liečebným programom.

Čo sa týka zmeny štruktúry vlasov, toto nebýva obvyklým nežiaducim účinkom liečby. Stav vlasov však často súvisí duševným rozpoložením, čiže súvis sa samozrejme vylúčiť nedá. Ďalšími možnými a relatívne príčinami zmeny vlasovej štruktúry bývajú naajmä hormonálne zmeny, toto však už prekračuje kompetencie rady psychiatra.

S pozdravom