Socialna fobia s GAD – liecba

Otázky a odpovedeKategória: Opýtajte sa psychiatraSocialna fobia s GAD – liecba
uzivatel dňa 19.1.2011

Dobry den, pan doktor chcem Vas poprosit o radu, len v kratkosti… mam 22rokov a mam diagnostikovanu Socialnu fobiu s GAD, zial uz niekolko rokov sa liecim a zatial neuspesne. V minulosti som mal aj OCD. Priebehu par rokov som vyskusal mnozstvo liekov a taktiez aj roznych terapii, hlavne KBT a skupinovu terapiu…vysledok bol zial bud len kratkodoby alebo ziadny, no nepamatam si kedy som sa pocas toho obdobia citil aspon trochu lepsie alebo tak, ze som dokazal fungovat v kazdodennom zivote bez uzkosti a strachu.
Chcem sa Vas spytat, nedavno mi znamy poradil starsi liek zo skupiny MAOI s nazvom Nardil(fenelzin), vraj sa tento liek u nas kedysi davno predpisoval a v sucasnosti sa na zapade stale este predpisuje a to hlavne pre socialnu fobiu a dalsie uzkostne poruchy. Vraj je velmi ucinny, hoci ma oproti novsim liekom o dost viac vedlajsich ucinkov a je pri nom nutna aj dieta. U nas sa vsak nepredpisuje alebo nie je dostupny. Chcel by som vediet, pokial by som tento liek chcel vyskusat a nechat si ho nasadit, mohol by mi ho doktor predpisat, s tym ze by poziadal o povolenie SUKL(kedze iny liek v tejto kategorii u nas nie je, tj. neselektivny inhibitor MAO) a nasledne ho objednat z inej krajiny ? Myslite ze by to bolo relane, samozrejme v pripade ze by som si vsetky naklady za liek hradil sam ? Dakujem.

Odpovedané 1x
MUDr. Marek Zelman dňa 19.1.2011

Dobrý deň,

liečba úzkostných porúch sociálna fóbia, gad i ocd) je často beh na dlhé trate so striedavými výsledkami. Často je pri nej nevyhnutné kombinovať psychoterapiu a antidepresívne či anxiolytické lieky. Dosiahnuť výsledok môže trvať relatívne dlho a bohužiaľ neexistuje nejaký špecifický recept ako ho dosiahnuť, teda neexistuje „zázračný“ liek, ktorý pomôže všetkým.

Čo sa týka fenelzinu – je to liek zo skupiny nereverzibilných MAO inhibítorov – v minulosti (pred niekoľkými desiatkami rokov) bol relatívne často používaný, no bol prakticky vo všetkých krajinách stiahnutý z trhu pre dva dôvody: jednak prinášal so sebou v súčasnej dobe už neprijateľné riziko z hľadiska možných závažných nežiaducich účinkov končiacich až možným úmrtím napríklad pri nedodržiavaní diétnych obmedzení a tiež pri kombinácii s mnohými inými liekmi. Druhým dôvodom je to, že v súčasnosti existuje niekoľko jeho bezpečnejších alternatív s porovnateľným alebo lepším efektom. Jednou z nich by mohol byť i tzv. reverzibilný inhibítor MAO moclobemid, ktorý je bežne používaný aj dnes.

Dovoz neregistrovaného lieku by musel scháliť na návrh lekára ŠÚKL a vyžiadal by si posúdenie hlavného odborníka pre psychiatriu. Keďže však je dostupných niekoľko výrazne bezpečnejších alternatív takejto liečby veľmi pochybujem, že by mohol byť získaný takýto súhlas.

Z hľadiska ďalšieho postupu by som Vám odporučil prekonzultovať so svojim psychiatrom priebeh doterajšej liečby a jej ďalšie alternatívy – zámena antidepresíva za inú liekovú skupinu a možno aj vyskúšanie iného typu psychotrapie.

Držím Vám palce.