Protialkoholické liečenie

Otázky a odpovedeKategória: Opýtajte sa psychiatraProtialkoholické liečenie
uzivatel dňa 1.11.2013

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať, či pacient ktorý k Vám nastúpy na protialkoholické liečenie, môže svojvoľne liečbu prerušiť. Brat sa pre liečbu rozhodol sám, ale nie som skutočne presvedčená, že to naozaj chce zvládnuť. Po týždni liečenia tvrdí že je unudený, nervózny a chce ísť domov. Je pocit zlosti,obviňovania a agresivity v počiatočnom štádiu liečenia normálny? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané 1x
MUDr. Marek Zelman dňa 6.11.2013

Protialkoholické liečenie je dobrovoľná záležitosť, tak ako sa človek môže rozhodnúť či sa chce liečiť (samozrejme okrem prípadov ak je liečba nariadená súdom), tak sa môže aj rozhodnúť liečbu prerušiť. Počiatky ústavnej protialkoholickej liečby môžu byť sprevádzané negatívnymi pocitmi, či už hanby, vzdoru, nervozity, obviňovania seba či svojho okolia a pod. Je to relatívne prirodzená fáza v úvode liečby, terapeutický tím má skúsenosti so zvládaním takýchto pocitov a môže pacientovi v tomto období pomôcť. Konečné rozhodnutie je však vždy na človeku, ktorý sa rozhodne liečiť.

V tomto čase je dôležitá aj podpora zvonka, teda z pacientovho okolia, má význam mu pripomenúť dôvody, pre ktoré sa išiel liečiť, má význam mu pripomenúť aj možné benefity liečby, respektíve to čo môže bez liečby stratiť. O najvhodnejšom spôsobe jeho podpory sa môžete poradiť s jeho ošetrujúcim lekárom, prípadne s iným členom jeho terapeutického tímu.