Poraďte mi prosím

uzivatel dňa 28.3.2014

Dobrý deň.
Chcela by som sa vás spýtať, či človek, ktorý trpí ťažkou depresiou a užíva lieky predpísané psychiatrom, môže opätovne dostať depresívne stavy. A ten človek trpí depresiou takpovediac odmalička, lebo sa mu v mozgu rýchlo vychytáva serotonín, čo je možno podmienené geneticky; ale diagnostikovali mu to až nedávno a začal sa liečiť u psychiatra len pred pol rokom. Môžu sa tieto stavy prejaviť aj počas užívania liekov alebo len pri prerušení ich užívania? Môže sa takýmto pacientom zhoršiť ich stav, pokiaľ budú stále brať predpísané lieky? Alebo existuje možnosť, že by sa ich stav mohol zlepšiť, či vyliečiť, pokiaľ by zachovávali liečbu? Dá sa vôbec ťažká depresia reálne úplne vyliečiť? Pokiaľ, ako som spomínala, chyba je v mozgu, že sa rýchlo vychytáva serotonín, a má ju odmalička.
A ešte by som sa vás ako odborníka spýtala, či si myslíte, že ľudia trpiaci depresiou sú schopní postarať sa o rodinu, zvládať prácu, domácnosť a všetky tie veci normálneho života, pokiaľ sú na liekoch.
Veľmi vám ďakujem za odpoveď!

Odpovedané 1x
MUDr. Marek Zelman dňa 28.3.2014

Depresia je ochorenie, ktoré sa bohužiaľ môže zhoršiť aj pri užívaní predpísaných liekov. Avšak pravdepodobnosť, že sa to stane je pri ich užívaní podstatne menšia ako bez nich. Ak k takémuto niečomu dôjde psychiater v prvom rade pátra po tom, či tieto lieky boli vôbec užívané, či boli brané v odporúčanom intervale a odporúčanej dávke (problém môže totiž byť aj v tomto). Aj v prípadoch ťažkej depresie ju vo väčšine prípadov vieme úspešne liečiť. Rozdiel je však medzi vyliečením a liečením. Toto ochorenia sa totiž zvykne vracať (niekedy aj napriek liečbe), teda nehovoríme o vyliečení ale o dosiahnutí stavu remisie, kedy je choroba bez prízankov či len s minimálnymi prejavmi. Veľká väčšina ľudí trpiacich depresiou pritom dokáže viesť úplne normálny život v práci, v rodine, v domácnosti.