Otupelosť emócií, necitlivosť

Otázky a odpovedeKategória: Opýtajte sa psychiatraOtupelosť emócií, necitlivosť
Anonym99 dňa 7.6.2020

Nie som si istý či otázka patrí na psychológa alebo psychiatra. Pár rokov mám otupené emócie, nebol som si toho vedomí kým som nepremýšlal nad mojimi reakciami v minulosti. Roky nedokážem reálne plakať hoci sa o to občas pre „ventil“ snažím, nejde to. Prakticky nič ma nedojme, necítim emócie ako súcit, lásku a pod. Celkovo je moja empatia veľmi „potlačená“ v tom zmysle slova. V situácií keď mi zomrel člen rodiny, necítil som vôbec nič, a nemal potrebu na to reagovať. Zabil sa (pád zo schodov) predomnou človek, a taktiež som „nemal záujem“ a nejavil tomu emočnú ani fyzickú pozornosť. Som si vedomí že to asi nie je úplne správne, nie som si istý, resp. nemyslím si že to tak mám od narodenia. Mám viac vecí ktoré sa vymykajú „norme“ avšak nebudem ich písať, nie som si istý či môžu s týmto súvisieť. Som citlivejší na zvieratá, cítim silný súcit, ich bolesť a pod. u ľudí necítim prakticky vôbec. Bolo mi pár krát povedané (neprofesionálom) že môže isť o sklony k psychopatii alebo čiastočnému narušeniu, sklonom osobnosti alebo jej charakterom. Rád by som teda vedel názor doktora, som si vedomí že nejde o vyšetrenie ani nič podobné, práve preto to píšem sem. Povedzme z „osobnej zvedavosti“. Ďakujem.

Odpovedané 1x
PhDr. Silvia Godinová dňa 25.6.2020

Dobrý deň,
tak ako Vy si nie ste istý na koho chcete svoju otázku smerovať, ja si nie som istá na akú otázku to hľadáte odpoveď.
Skúsim teda zhrnúť niektoré body Vášho príspevku a vyjadriť sa k nim. To ako intenzívne prežívame emócie je veľmi individuálne, no rozhodne nemožno považovať za normu ich úplnú absenciu. Nízka empatia a oploštená emotivita sú symptómy, ktoré sa môžu objaviť v rámci rôznych syndrómov, pri rôznych ochoreniach – naozaj nemožno na základe takto izolovaného prejavu vysloviť predpoklad diagnózy. 
Skôr by som niekoľko otázok smerovala k Vám:

  • spôsobuje Vám to ťažkosti v bežnom živote?
  • je problém, ktorý popisujete zdrojom trápenia u Vás alebo Vašich blízkych?

Pokiaľ áno, bolo by vhodné kontaktovať a navštíviť odborníka na duševné zdravie (psychológa, psychoterapeuta, psychiatra), ktorý Vám okrem odpovedí môže ponúknuť aj riešenie…

Všetko dobré.
SG