OCD

uzivatel dňa 29.10.2013

Dobrý deň,

dlhodobo (15r.) sa liečim na ocd, depresiu a zevraj aj hraničnu poruchu. Posledne roky sa ocd dost zhoršuje, brala som Alventu, čiastočne mi doktorka zvysila davky(150 mg), potom to uz kvoli nespavosti neslo. Posledne mesiace sa zhoršuje aj uzkost- hrča v krku..

Teraz uz rok skusame pridavat najprv kventiax(100mg), teraz este spitomin15mg (tieto som nasla v odbornych clankoch na zvysenie ucinku, este mozno budeme skusat tritico).Spitomin je ok na vseobecnu uzkost , ocd neviem, len cez noc zle spim a neviem ci to je neziaduci ucinok alebo je problem v tom ze na noc som spitomin nebrala. Teraz mam skusit aj na noc..

Okrem toho som skusala aj homaopatiu, činsku medicinu..

Chcela by som sa spytat ci by ste este odporucali inu liečbu (anafranilu sa bojim kvoli neziaducim ucinkom, cymbalta neviem)?

Zaroveň sa chcem spytat ci by mi mohla pomoct a zaroven nepriniest zhorsenie terapia biofeedbackom a ci by ste mi vedeli niekoho v BA odporučiť? (skusala som aj KBT – nebolo to dobre a aj ine sedenia u psychologa nic moc nepriniesli..

Ešte jedna vec, či si myslite že by som mohla mať narok na čiastočny invalidny dochodok, zatial robim, ale posledne roky len na čiastočny uvazok a mimo odbor..Do buducnosti neviem ako budem vladať, lebo aj teraz je to na hranici..alebo či je lepšie čakať so žiadostou , aby dochodok nebol priliš nizky kvoli malo odrobenym rokom.

Ďakujem vopred za informacie, aj za toto forum.

S pozdravom Lucia.

Odpovedané 1x
MUDr. Marek Zelman dňa 6.11.2013

Dobrý deň, účinnosť liekov je výsostne individuálna záležitosť, môže sa stať, že jeden liek je pre niekoho ideálny a druhého nefunguje. Podľa klinického výskumu pri antidepresívach (v liečbe depresie) je ich účinnosť niekde na úrovni nad 30 %, teda len u asi 30 % pacientov daný liek zaberie. Pri užívaní viacerých liekov sa nedá povedať, ktorý „účinkuje na čo“, teda nefunguje to tak, že prvý je na depresívnu náladu, druhý na spánok, tretí na úzkosť. Pri užívaní sa viacerých farmák sa ich účinok môže potenciovať, ale bohužiaľ i znižovať. Práve preto je hľadanie ideálnej liečby pre konkrétneho pacienta s konkrétnym ochorením niekedy behom na dlhé trate.

Očakávané účinky (a aj očkávané nežiaduce účinky) musí ovládať Váš psychiater, ktorého úlohou je po dohode s vami vybrať liek či kombináciu liekov, ktorá teoreticky má najväčšiu nádej na úspech. Či to však bude fungovať, to sa s určitosťou povedať.

V liečbe uvdených psychických porúch má určite miesto aj psychoterapia, ak vám nevyhovovalo KBT je možné uvažovať o niektorom inom psychoterapeutickom smere, rovnako aj biofeedback má určitú nádej na úspech. No aj v tomto prípade platí – musia si sadnúť pacient s terapeutom (tam je však našťastie „pravdepodobnosť“ vyššia ako pri liekov, teda viac ako 30%).

Nedá sa preto povedať, čo by vám mohlo pomôcť takto na diaľku, toto je potrebné prebať s vašim psychiatrom, ktorý pozná prejavy vášho ochorenia, reakciu na liečbu etc.

A k eventuálnej invalidizácii, táto je plne v rukách posudkových lekárov, ktorí hodnotia typ ochorenia, jeho doterajší priebeh, reakciu na liečbu a mnoho ďalších faktorov. Len posudková komisia má právo vyjadrovať sa k týmto otázkam.

S pozdravom