Nespavosť, strach, úzkosť,

Otázky a odpovedeKategória: Opýtajte sa psychológaNespavosť, strach, úzkosť,
Mona dňa 31.7.2019

Dobrý deň.
Chcela by som Vás poprosiť o radu pomoc. Problém pretrváva 3/4 roka až rok , neviem prísť na dôvod z čoho vyplývaju tieto stavy  ( objavujú sa nepravidelne že raz do mesiaca niekedy 3 x  ,niekedy 2 x týždeň) trpím úzkosťami strachom, pocitom ťažkého dýchania ,bolestí brucha, hnačka, rýchle búšenie srdca chvenie ,strach že sa zadusim. Prvý problém je :  že celý   deň v poriadku fungujem a keď mám ísť spať cítim že som unavená zaspím a ptm sa v noci okolo 1 zobudím s týmto stavom úzkosti a trvá 2 niekedy aj 4hodiny a neviem to vládať a sa ukľudniť . Pár krát sa to prejavilo tým že som prišla z práce z nočnej smeny  alebo večer išla spať a začala som sa triasť ako zimnicu keby mám a stav trvá cca 2-3 hod pokiaľ som sa ukludnila  a hovorila si sama sebe všetko je poriadku a snažila som sa dýchať pravidelne a ukľudniť. Ale problém je že nie vždy mi to pomôže . Niekedy pri tých stavoch mám pocit že bije posledná že je koniec .Keď stav prejde cítim sa bez nálady nič ma nebaví ,vôbec nad ničím nerozmýšľam ako keby mám mozog vypnutí a som bez  známok chute do života . Až ďalší deň zase fungujem .Druhý problém je že asi posledných 6 mesiacov sa bojím bývať sama v byte .Bývam s priateľom a máme psíka všetko je  fajn . Keď niečo robím všetko poriadku ako zrazu nič nerobím sedím ticho  začnem mať strach že som v byte sama keď priatel  venčiť psa alebo je na nákupe a dlhšie je preč  začnem stresovať a behám hore dole necítim sa dobre v tom byte a podobny stres  mám keď večer idem spať a spím sama (že priateľ  je v práci) nezaspi vôbec neviem sa uvoľniť a v kľude zaspať s pocitom že všetko je ok. Niekedy sa cítim na ústav neviem si rady a pritom som takéto stavy nikdy nemala .Do teraz som bývala na dedine v dome čo mi dosť chyba  ten kľud pokoj žiadny hluk od susedov z vedľa    či to môže byť spôsobené tým že neviem si zvyknúť na bývanie v byte v ktorom bývame 2 rok .?Alebo prostredím .
Poraďte mi prosím  Vás  ako to mám ovládať alebo mám si nájsť odbornú pomoc čo mám robiť?
Ďakujem za odpoveď .

Odpovedané 1x
MUDr. Marek Zelman dňa 16.9.2019

Stav, ktorý popisujete sa nápadne podobá panickej poruche. Skúste si o nej prečítať niečo napr v: https://www.lundbeck.com/upload/cz/files/pdf/Brozury/Panicka_porucha.pdf
Tiež by som navrhoval osloviť psychológa, prípadne ak obtiaže neprejdú tento Vám pravdepodobne poradí navštíviť psychiatrickú ambulanciu.