Kombinácia liekov a postupne znižovanie davok

Otázky a odpovedeKategória: Opýtajte sa psychiatraKombinácia liekov a postupne znižovanie davok
Anica13 dňa 30.7.2019

Syn sa 16 rokov lieči na paranoidnú schyzofrêniu. Po poslednej 6 mesačnej hospitalizácii pred tromi rokmi som mala snahu pomôcť mu začať pracovať, osamostatniť sa. Aj sa mu to podarilo. Za rok získal výučný list sanitára, ale v tejto oblasti nechcel pracovať, našiel si iné zamestnanie. Pristupoval k práci zodpovedne, kým nezačal experimentovať s liekmi. Dal bezdôvodne výpoveď a znova mu bola upravená kombinácia liekov. Trápi ma, že napriek snahe o zvládnutie bežného života mu psychiater neznížil celé tri roky po hospitalizácii množstvo liekov. A len tak mu teraz nasadil novú kombináciu liekov. Uvedomila som si, že dávky a typ  liekov mu lekar zvyšuje a kombinuje bez vysvetlenia, zdôvodnenia.  Na moje naliehanie mu nakoniec lekár vylúčil neurol 4 tabletky, ale aj tak, denne užívať 11 liekov – je podľa mňa neadekvátne. Má 38 rokov, keď bude mať 40 bude to 20 liekov denne?  Ako možno s takou dávkou silnych liekov fungovat? Prosím o konzultáciu k liekom Depakine 1-0-1; Olpinat 0-0-2; Haloperidol 1-1-0-2; Prothazin 1+6 na noc; Neurol podľa potreby….prečo liek na epilepsiu, keď sa lieči na schyzofrêniu? Je opuchnutý, má neprirodzený výraz tváre, mimovoľne pohyby jazyka, pritom spolupracuje, je orientovaný,  snaží sa prekonávať utlmenie, ale je zjavne predávkovaný….budem vďačná za pomoc, konzultáciu aj bez zverejnenia. Ďakujem.

Odpovedané 1x
MUDr. Marek Zelman dňa 16.9.2019

Samovoľné experimentovanie s úpravou dávky liekov či ich vysadzovaním najmä v prípade antipsychotík pri liečbe schizofrénie je vždy nebezpečné. Rizikom je okrem iného to, že pri zhoršení stavu bude treba pristúpiť ku kombinácii liekov, lebo pôvodná liečba už nebude fungovať. 
Čo sa týka počtu užívaných tabliet – ani pri jednom z uvedených liekov (haloperidol, olanzapin – Olpinat, valproát ani promethazin) nebola prekročená jeho odporučená dávka, niekedy je však potrebné dosiahnuť ju podávaním viackrát denne prípadne i vo väčšom počte tabliet.
Čo sa týka lieku na epilepsiu – predpokladám, že myslíte valproát – Depakine. Valproát je skutočne liekom na epilepsiu, no ak používa sa aj v psychiatrických indikáciách ako tzv. stabilizátor nálady.
A na záver – každý pacient má právo na spoluúčasť na rozhodovaní o liečbe a teda aj na vysvetlenie jej možností, eventuálnych nežiaducich účinkov, alternatív atď. Ak s tým bude Váš syn súhlasiť, môžete sa takéhoto rozhdovania a tvorenia liečebného plánu zúčastniť i Vy.