Epilepsia vs. Intelekt

uzivatel dňa 27.5.2013

Dobrý deň.

Trpím na epilepsiu a už celé roky užívam lamotrigín.

Odjakživa mám problém s myslením, pamäťou, niekedy je to horšie niekedy menej a niekedy si nepamätám na čo som myslel pre sekundou, návaly kreativity mám len zopárkrát do roka.

Veľká zmena nastala užívanim piracetamu, ktorý mal na mňa zázračne účinky, bol som zrazu až ako dospelý schopný čeliť slovným útokom hraničiacou so šikanou.

Po mnohých rokoch však účinok piracetamu už nie je taký značný.

Zvažujem rôzne racetami : oxiracetam, aniracetam, pramiracetam, phenylracetam a noopept, prípadne + pyritinol.

Zaujímalo by ma, či sú učinejšie a pre epileptikov bezpečné lieky alebo lekárske postupy ktoré by ma normalizovali na úroveň bežnej populácie.

Mám cez 30 a až teraz prežívam prvú lásku a mám zrazu potrebu zmeniť svôj život od základu a byť prípadne plnohodnotným partnerom, bez toho aby som sa budúcej partnerke znepáčil nedostatkom intelektu. Sama si svoje prežila a má so mnou zatiaľ trepezlivosť aj keď sa stretneme len príležitostne ale to asi nepôjde večne, rád by som prežil pekné obdobie.

Ďakujem.

Odpovedané 1x
MUDr. Marek Zelman dňa 27.5.2013

Dobrý deň, neexistuje liek, ktorý by dokázal zvýšiť intelekt. Ten nám bol raz nadelený a nie je spôsob ako si ho ďalej zvyšovať.

Existujú však ochorenia, ktoré v dlhodobom viesť až k môžu viesť okrem iného k intelektovému poklesu. K prevencii patrí vyhýbanie sa psychoaktívnym látkam vrátane alkoholu a dôsledná leličba všetkých aj telesných ochorení, ktorými človek trpí.

Epilepsie ide o ochorenie, pri ktorom pri nepriaznivom priebehu môže dochádzať k rozvoju tzv.organicity, teda stavu so zmenami osobnosti, emotivity a v neskorších štádiách aj poruchami pamäti či zmenami intelektu. Neexistuje na to však špecifická liečba, a to ani spomínané nootropiká, ktorých efekt je z hľadiska medicíny založenej na dôkazoch stále otázny. Jediná známa liečba, ktorá môže pomôcť a znížiť riziko nástupu takéhoto stavu či jeho zmiernenie je dôsledná antiepileptická terapia, ktorá minimalizuje výskyt záchvatov či epileptickej mozgovej aktivity.