Depresia a migrena

uzivatel dňa 31.1.2011

Dobrý deň,
veľmi pekne Vás prosím o pomoc. Mám 29 rokov a od mája 2009 sa liečim v psychiatrickej ambulancii na hlbokú depresívnu poruchu. Pani doktorka mi od začiatku (postupne po 2 týždňoch zvyšovala dávku) nasadila Faxiprol, dávka je 150 mg ráno a 150 mg na obed. Psychický stav sa mi po niekoľkých týždňoch výrazne zlepšil. Po približne 3 mesiacoch sa však začali objavovať migrény, ktoré som predtým nikdy nemávala, nemáme ich ani v rodine. Migrény sú veľmi silné, mávala som ich raz za týždeň, nebola som s nimi schopná fungovať. Na jar 2010 som kvôli migrénam navštívila neurologickú ambulanciu, absolvovala som EEG, CT, očné vyšetrenie, všetko bolo v norme, nejaká vyvolávajúca príčina migrény sa nezistila. Neurologička mi nasadila Sandomigrane na predĺženie intervalu vzniku migrén, a Frovamen na potlačenie bolesti v prípade migrény. Sandomigrane interval vzniku migrén oddialil, mávala som ich raz za 10 dní, no zase zhoršil depresiu (akoby Faxiprol a Sandomigran pôsobili proti sebe). Sandomigrane som brala do augusta 2010 (nemal by sa brať dlhodobo), potom sa migrény začali zase vyskytovať častejšie, asi 1 až 2krát do týždňa. Postupne sa zhoršujú. Na jeseň 2010 sa mi zhoršil psychický stav, preto mi psychiatrička miesto obednej dávky Faxiprolu nasadila Seroxat (teda v novembri a decembri som brala ráno 150 mg Faxiprolu a na obed 20 mg Seroxatu). Pri tejto kombinácii som sa asi do týždňa dopracovala k migrénam, ktoré sa vyskytovali každý druhý deň, pričom bolesť bola už neznesiteľná (nebola som schopná pracovať, iba ležať v posteli v tichu a tme), veľmi som sa pri nich potila, dráždili ma všetky vône, chute, svetlo, hluk, trpela som nechutenstvom, veľmi som sa potila, mala som zimnicu, návaly tepla, hnačku, triasli sa mi ruky a tiež som mala také divné mravenčenie, ktoré akoby šlo z hlavy do rúk a nôh a silné závrate. Psychicky mi ale Seroxat pomohol. Na kontrole začiatkom januára 2011 sme sa s psychiatričkou dohodli, že Seroxat vysadím a vrátim sa naspäť k Faxiprolu. Po dvoch týždňoch som mala migrény už menej často (raz za 5 dní), avšak veľmi silné. Tento piatok som mala migrénu opäť (3 týždne po vysadení Seroxatu), bolesť hlavy trvala 1 deň, ale všetky ostatné príznaky (trasenie končatín, zimnica, návaly tepla, silné potenie, nechutenstvo, hnačka, mravenčenie, závrať) trvajú ešte stále, aj na 4. deň od skončenia bolesti hlavy. Z tohto stavu som dosť zúfalá, pretože nie som schopná takto ďalej fungovať..
Dnes som bola za psychiatričkou s tým, že mi je zle a že si myslím, že je to z liekov (pred užívaním Faxiprolu som migrény nemávala, zároveň Sandomigrane, ktorý mi pomohol pri migréne, zhoršil depresiu, tiež mi Seroxat výrazne zhoršil migrénu – akoby lieky na migrénu a depresiu pôsobili proti sebe, čítala som, že aj migrény môžu mať nejaký súvis s kolísavou hladinou serotonínu, ktorú zase ovplyvňujú lieky SSRI alebo SNRI), ale ona mi povedala, že som v hlbokej depresii a z toho mám aj všetky telesné príznaky a že mi nemá čo iné dať (bola dosť nepríjemná, myslí si, že keď som 2 roky Faxiprol brala a nemala problémy, tak nie je dôvod, prečo by som ich mala mať teraz a vylučuje, že by migrény mohol Faxiprol spôsobiť). Okrem toho nemám pocit, že som vo fáze hlbokej depresie, keď práve nemám migrénu, je mi veľmi dobre.
Potrebovala by som poradiť, či je možné, že opísané telesné príznaky sú spôsobené Faxiprolom a Seroxatom a či existujú antidepresíva, ktoré by mi migrény nemuseli spôsobovať, aj keď pôsobia tiež nejakým spôsobom na serotonín, príp. ako mám psychiatričke vysvetliť, že mi je po tých liekoch naozaj zle. Lebo v tejto situácii mi to vychádza asi tak, že mám možnosť zblázniť sa z depresie alebo z neznesiteľných bolestí hlavy a iných príznakov.
Veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek odpoveď.
Barbara

Odpovedané 2x
MUDr. Marek Zelman dňa 1.2.2011

Dobrý deň.

Bolesti hlavy a prejavy depresie bežia často spolu, či už ako prejavy jedného ochorenia alebo tzv. komorbidity, teda dva svojim pôvodom navzájom nesúvisiace stavy. navyše bolesti hlavy môžu byť provokované aj liečbou ako jej nežiaduce účinky.

Pri vzniku depresie aj migrén sa uplatňuje tzv. serotonínový mechanizmus, veľmi zjedodušene to znamená nedostatok respektíve prebytok serotonínu v istých špecifických mozgových oblastiach. Aj napriek tomu, že niektoré lieky typu SSRI boli skúšané priamo pri liečbe niektorých typov migrén, väčšina z antidepresív môže naopak bolesti hlavy provokovať.

Vo Vašom prípade je zrejmé, že potrebujete užívať antidepresíva dlhodobo, možnou cestou by bolo vyskúšanie antidepresíva, ktoré má iný mechanizmus účinku ako spätné vychytávanie serotonínu – napríklad tianeptin, agomelatin, bupropion, trazodon a mnohé ďalšie. V žiadnom prípade to ale nemôžete urobiť sama bez dohľadu lekára, skúste sa o tom poradiť so svojou psychiatričkou.

uzivatel dňa 1.2.2011

Dobrý deň,

veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď, za to, že ste mi dali nádej, že existuje aj alternatíva. Preberiem to samozrejme so svojou psychiatričkou. Len som si to potrebovala ujasniť, lebo psychiatrička mi včera povedala, že iné lieky neexistujú a že si môžem vybrať, či chcem mať hlbokú depresiu alebo ťažkú migrénu bez toho, aby sa bližšie zaoberala skúmaním môjho stavu. Na moje naliehanie mi znížila Faxiprol na 150 mg a o týždeň na 75 mg denne, chcela mi dať k tomu ešte Citalec, ale nakoniec sme sa dohodli, že ostanem na zníženej dávke Faxiprolu a o 2 týždne uvidíme (Citalec som zatiaľ odmietla, nakoľko mi povedala, že je to typ ako Seroxat, ktorý mi migrény dosť zhoršil a navyše mám pocit, že telo už reaguje podráždene na úplne všetko..). Teda keď mi nabudúce bude tvrdiť, že iné lieky neexistujú, asi by som mala zmeniť psychiatra..

Ešte raz veľmi pekne ďakujem.

Barbara