Depresia

lasm dňa 29.10.2016

Dobry den,
chcel by som sa spytat na depresiu mojej mamy. Ma 62 rokov, 4 x bola hospitalizovana na psychciatrickom oddeleni a diagnozou recidivujuca depresivna porucha, terajsia tazka epizoda s psychotickymi priznakmi. Z toho 3x je bola podana liecba ECT. Pri poslednej hospitalizacii po cca 5 tyzdnoch medikamentoznej liecby sa jej stav mierne zlepsil a bola prepustena domov. V nemocnici  jej urobene CT mozgu s vysledkom Leucoaraioza. Po liecbe ECT prisla vzdy ako vylieceny pacient, ked s liekmi bol jej zivot takpovediac normalny.  Neviem kedy nastava zvrat, ale depresia sa vzdy vratila. Najviac vydrzala 1,5 roka. Momentalne sa lieci medikamentoznou liecbou, cca 5 mesiacov po poslednej hospitalizacii a jej stav sa zhorsuje, od stavu, ked prisla z nemocnice, resp. aj ked tam odisla. Nevie samostatne skoro nic urobit, upina sa na najblizsich, nechce rano vstavat, nechce chodit po vonku, ma znizenu motoriku, nema potrebu dodrziavat hygienu, musi sa jej to pripominat a to zacina to odmietat. Zacina sa pytat na take veci, ako sa umyva riad. Ked ju nieco vylaka, napr. ked bezi vnuk po trave a je moznost, ze si ublizi, tak ho upozorni. Ale inak nepovie dohromady ziadne slovo, ziadna komunikacia. Tak isto to bolo aj pred ostatnymi hospitalizaciami a liecbou ECT. Po liecbe sa stav vzdy vyrazne, az prudko zlepsil a tieto problemy neboli. Chcem sa spytat, ci vysledok CT je kontraindikaciou k ECT a ci je aj kontraindikaciou k vasej unikatnej liecbe magnetickym polom. Dalsie choroby nepisem, ak by bolo potrebne poskytol by som Vam celu spravu z nemocnice.
Dakujem Vam za odpoved. S uctou

Odpovedané 1x
MUDr. Marek Zelman dňa 31.10.2016

Elektrokonvulzívna liečba (ECT) je jednou z najúčinnejších liečebných metód pri zvládaní ťažkej depresie. Problém je však v tom, že jej efekt býva často časovo limitovaný na rádovo mesiace a niekedy stav nie je dlhodobejšie udržateľný ani pri súbežnom užívaní liekov. V takom prípade je namieste (najmä ak bol v minulosti zaznamenaný dobrý efekt ECT), túto liečbu zopakovať. Leukoakarióza zistená CT vyšetrením obvykle nie je prekážkou podávania ECT, je však potrebné zvážiť celkový zdravotný stav. Čo sa týka nahradenia ECT repetitívnou transkraniálnou magnetickou stimuláciou (rTMS) – nie vždy je účinok rTMS dostatočný ak človek v minulosti dosiahol zlepšenie stavu až po ECT. Uvedený výsledok CT vyšetrenie nie je prekážkou podania rTMS.
Existuje však ešte jedna možnosť – tzv. kondičné podávanie ECT. ECT na dosiahnutie liečebného výsledku pri depresii obvykle opodávame v sérii 6-10 zákrokov v rozmedzí niekoľkých dní. Ak efekt nie je dlhodobo dostatočný, teda ak po istom časovom odbobí napriek užívaniu liekov dochádza k zhoršovaniu depresie, je možné ECT zákrok podať aj jednorazovo (kondične) napr. jeden krát za mesiac. V niektorých prípadoch je takto možné dosiahnuť dlhodobejší stav remisie, teda obdobia bez príznakov depresie.