cymbalta

uzivatel dňa 31.3.2013

Dobrý večer, pred 5 mesiacmi mi lekárka zmenila venlafaxín actavis na cymbaltu.dala mi k nej aj lexaurin 1,5.Cymbaltu som užívala večer 60 mg a poobede 60 mg, večer aj lexaurin, alebo podľa potreby.Teraz po piatich mesiacoch, pričom už som boal úplne ok, som znova pocítila príznaky panickej poruchy,pálenie na tele ,točenie hlavy.Keď užijem lexaurin je to ok celý deň,ale ak ho neužijem , pociťujem príznaky choroby, nie strašné ako predtým, ale predsa.To isté sa mi stalo v jeseni s venlafaxínom, ten som užívala rok úplne bez iných liekov, bola som v poriadku a zo dňa na deň sa mi choroba zhoršila, presne ako teraz.Ráno som bola ok a večer mi prišlo zle, potom to trocha prešlo, ale nad ránom sa to zopakovalo.Musím znova vymeniť lieky, alebo to môže byť z počasia?nerada by som znova menila lieky, pretože už mi bolo fajn.Ďakujem za odpoved

Odpovedané 13x
MUDr. Marek Zelman dňa 2.4.2013

Zakolísanie stavu, teda prechodné zhoršenie prejavov ochorenia je možné aj napriek dlhodobej liečbe antidepresívami. Môže súvisieť s nakopením vonkajšej záťaže, ale napríklad aj s banálnym telesným ochorením, prechladnutím a pod. Nikedy však prichádza aj úplne bez podnetu. Musíme si uvedomiť, že nie každý deň je nedeľa, teda, že máme nárok aby sme sa necítila stále na 100% v poriadku. Ak takýto stav trvá len pár dní, je možné, že po chvíli pominie aj bez liečby. Ak by ale trval dlhšie, mal by tendenciu sa zhoršovať a pod. bude možno potrebné zasiahnuť aj do liečby. V žiadnom prípade však nie bez porady so svojim psychiatrom. Nemusí ísť rovno o zámenu lieku, niekedy stačí úprava dávkovania či dočasná kombinácia s iným liekom.

A ešte jedna zásadná otázka – nedočítal som sa, že by ste boli niekedy na psychoterapeutických sedeniach, ktoré možno majú šancu problém úplne odstrániť.

S pozdravom

uzivatel dňa 29.9.2013

Dobrý deň, ja som vám už raz písala ohľadom zmeny venlafaxinu na cymbaltu,že po 5 mesiacoch som pociťovala znova ataky.Teraz v septembri po dlhom čase, čo som bola ok, sa mi to znova objavilo.Dnes ráno som napríklad pocítila aj pálenie na tele, srdce sa mi chvalabohu nerozbúši a tlak mám ok.Trvalo to dosť dlho, preto som užila lexaurin.Po ňom som okamžite tvrdo zaspala.Na obed som užila svoju dávku cymbalty 60 mg a už sa to stabilizuje.Minulý týžden som volala lekárke, že sa mi znovu objavujú príznaky, povedala mi, že lieka meniť nebudem, lebo že by to bolo niečo výnimočné, aby mi presne po roku a presne v septembri prestali účinkovať lieky, dala mi k tomu magnézium.Pociťujem dosť veľkú únavu.Myslíte, že je potrebná zmena lieku?

Už som bola aj pri psychoterapeutke, poradila mi, ako správne dýchať, ak prichádza atak, niekedy to pomôže a niekedy nie.

Lekárka mi ešte povedala, že venlafaxin a cymbalta je vlastne to isté, len cymbalta je originál a venlafaxín je generikum lieku,že cymbalta by mala byť ok a to všetko u mna spôsobuje záťaž a to, že na to začnem príliš myslieť, ak sa začnú objavovať príznaky, že aj hocijaká činnosť to môže vyriešiť.

čo si o tom myslíte vy?

MUDr. Marek Zelman dňa 30.9.2013

Odporúčam trpezlivosť, skutočne, tak ako som písal už predtým, aj napriek liečbe nám nemusí byť stále dobre. Zmena liečby antidepresívom je pri tom len jedným z mnohých krokov ako pomôcť, k nej však pristupujeme až keď zlyhali iné – jednoduchšie metódy – napr. aj Vami spomínané regulované dýchanie. Poraďte sa o tom v prvom rade so svojim psychoterapeutom.

Čo sa týka Cymbalty/duloxetinu a venalafaxinu, nie je celkom pravdou, že to sú rovnaké lieky. Nie sú to generiká – teda rovnaký liek vyrábaný iným výrobcom. Oba lieky však patria do skupiny tzv. SNRI – selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu a noradrenalínu – čiže majú rovnaký mechanizmus účinku, líšia sa však napr. vo výskyte eventuálnych nežiaducich účinkov, v dávkovaní, v odbúravaní z organizmu etc.

uzivatel dňa 30.9.2013

ďakujem za rýchlu odpoved, dnes som sa zobudila znova s atakomi, postupne to prešlo, ale potom som musela užiť lexaurin, potom som užila svoju dávku cymbalty, ale okolo obeda som znova pocítila atak a doma okolo 14.00 znova,už to prešlo, ale strašne ma berie na spanie, nemôžem ani udržať otvorené oči.To sa mi ešte nestávalo.V práci bolo ok, aj pracujem ib doobeda ako učiteľka, s deťmi som na to zabudla , ale potom to znova prišlo, neviem koľko lexaurinu môže denne užiť, ja užívam iba jeden 1,5 mg.

MUDr. Marek Zelman dňa 30.9.2013

O užívaní lexaurinu/bromazepamu sa prosím poraďte so svojou psychiatričkou, je to liek, ktorý je určený len na časovo obmedzené užívanie s rizikom vzniku závislosti. S pozdravom

uzivatel dňa 30.9.2013

Ešte by som sa chcela uistiť, či by sa mi mohol úplne vrátiť stav, ktorý som mala na začiatku liečenia,bola som vtedy na marodke 4 mesiace a nechcela by som to už zažiť.

MUDr. Marek Zelman dňa 1.10.2013

Pri liečbe je to málo pravdepodobné.

uzivatel dňa 1.10.2013

Dnes som bola u lekárky, pretože ráno bolo neznesiteľné, aj keď som užila lexaurin.Cymbaltu mi nezmenila, pretože podľa nej je málo pravdepodobné,aby mi po roku prestala účinkovať, k nej mám užívať xanax, pokiaľ sa mi stav nenapraví, až keď by to stále pretrvávalo, vtedy sa pristúpi k zmene antidepresív.Ja sa ale aj tak necítim veľmi ok, no uvidíme.Bojím sa aj užiť ten xanax, aby sa mi ešte nepohoršilo.Mám stále strach, že sa mi to celé vráti, hoci aj lekárka mi povedala, že pri liečbe to nie je možné, že liečiť som sa neprestala ani navynechávala dávky, takže to bude ok.čo si o tom myslíte vy?

uzivatel dňa 25.11.2013

Dobrý deň, dnes som bola u lekárky, moja lekárka je na dovolenke, tak som bola u zastupujúcej.Dozvedela som sa novinky.ja som doteraz cymbaltu užívala na obed a večer po 60 mg, lekárka mi povedala, že sa má užívať ráno a na obed, že to nemá význam brať ju na večer, preto sa mi pravdepodobne aj zhoršil stav.Takže cymbaltu mám brať ráno a na obed, ak by som zabudla tak najneskôr do 16:00, na večer mi dala xanax 0,5 len na prechodné obdobie, kým sa mi stav neupraví a mám vybrať 10 injekcií apaurinu 10ML dennne, lebo som teraz v zlom stave.Ešte ma oboznámila s tým , že na panickú poruchu sú vhodnejšie lieky ako cymbalta, hoci cymbalta sa najviac momentálne vyváža do nemecka a patrí knajžiadanejším liekom.Aký máte na to názor?

MUDr. Marek Zelman dňa 1.12.2013

Dobrý deň, mám pacientov, ktorým vyhovuje užívanie duloxetínu (Cymbalta) večer, iným zas ráno, je to výsostne individuálne.

Aj čo sa týka voľby lieku. Nedá sa povedať, že niektorý liek je vhodnejší alebo menej vhodný. Existujú liečebné postupy, v ktorých sú lieky rozdelené do „línií“, Cymbalta určite nie je liekom prvej línie, siahame po nej obvykle ak zlyhá predchádzajci liek/línia. Platí však, že pre každého je tým ideálnym liekom len ten, ktorý u neho účinkuje na to „jeho“ ochorenie. U niekoho duloxetín/Cymbalta, u niekoho iného zas iný.

uzivatel dňa 5.12.2013

Dobrý deň, aký liek najčastejšie používate na liečenie panickej poruchy, počule som, že momentálen je nejlepšia alventa,venlafaxín, pretože sa mi zdá, že cymbalta už nezaberá ako predtým, vybrala som aj onjekcie Apaurin a stále to nie je ono.Moja lekárka je ešte na dovolenke, akeď sa cítim zle neviem, čo môžem užiť.Mohla by som , samzrejme v najhoršom užiť lexaurin alebo oxazepam, ale večer beriem xanax 0,5?

MUDr. Marek Zelman dňa 6.12.2013

Myslím, že otázka neznie, ktorý liek je najčastejšie používaný pre liečbu panickej poruchy. Skôr, ktorý bude najvhodnejší u pacienta. Vhodných ich máme totiž niekoľko desiatok. Ten najvhodnejší sa volí podľa mnohých kritérií: účinnosť lieku v klinických štúdiach, profil nežiaducich účinkov v klinickom skúšaní, výskyt nežiaducich účinkov hlásených po registrácii lieku, prítomnosť možných kontraindikácií, prítomnosť možných interakcií (nežiaduceho spoločného pôsobenia) s inými liekmi, profil účinku na niektoré pridružené ochorenia alebo príznaky (ako napr. spánok, nechutenstvo, poruchy nálady…), dávkovanie lieku, predchádzajúca skúsenosť konkrétneho pacienta s liekom, skúsenosť s liekmi podobného účinku, skúsenosť s inými liekovými skupinami s iným mechanizmom účinku, skúsenosť lekára s konkrétnym liekom a mnohých ďalších.

Tieto faktory nedokáže posúdiť laik a bolo by veľmi nebezpečné voliť liek podľa toho čo odznie v internetovej diskusii (a to aj v prípade ak radí lekár). Nasadenie lieku je možné len po dôkladnom vyšetrení a zhodnotení vyššie uvedených faktorov. Preto jediná možná rada je: neužívajte lieky podľa svojho uváženia a poraďte sa o nich so svojim psychiatrom (ak má dovolenku musí ho niekto zastupovať).

uzivatel dňa 28.12.2013

Dobrý deň. pán doktor, bola som už na kontrole pri svojej lekárke, ponechala mi cymbalu aj xanax 0,5 mg na noc, má ho postupne vysadzovať, už to bolo dobré, ale stále sa ešte objavujú príznaky panickej poruchy, je to hlavne také zvláštne teplo na tele, ktoré po čase prejde, potom sa spotím a postupne sa to ukľudňuje,cítim aj taký tlak v hlave, ale len niekedy, môžem si takéto pocity pri panickej poruche vyvolávať aj tým, že na to začnem myslieť, mám totiž pocit, že sa to stáve práve vo chvíľach, keď nemám žiadnu činnosť, alebo si na chorobu pomyslím.Kúpila som si aj knihu od Praška o úzkosti, sú v nej nejaké cvičenia, tak možno skúsim, myslíte, že cymbalta pôsobí?Moja lekárka tvrdí, že áno, ale že musím začať viac pracovať na sebe, aby som si tie pocity nevyvolávala, ale ako sa to dá? Ja som myslela, že ak užívam správny liek, tak by sa to nemalo prejavovať, myslím tie príznaky, rok sa mi neobjavovalo nič, začalo to až teraz v jeseni, možno cymbalta pôsobí, ale slabšie.Aký máte na to názor?Ďakujem