bipolarna afektivna porucha

Otázky a odpovedeKategória: Opýtajte sa psychiatrabipolarna afektivna porucha
uzivatel dňa 18.9.2013

Dobry den,
moje meno je Stefania a chcela by som sa informovat ohladom PN v Hronovciach, ako a kedy a na akom zaklade je mozne previest pacienta pod vasu staroslivost, aby som bola konkretna,
moja mama je pacient s bipolarnou afektivnou poruchou, hospitalizovana uz 3 krat v priebehu troch rokov v psychitrickej nemocnici v Levoci, po prepusteni (po 4 tyzdnoch) je vzdy nedoliecena, vzdy v lete na nu pride mania, myslime si, ze neovlada svoju diagnozu, a ani neovlada to ako monitorovat svoj zdravotny stav, kedze nechodi na ziadne psychologicke sedenia ani na nic podobne.
Ma svojho psychiatra, ktoreho vie ovplyvnit, na tolko ze si sama urcuje davkovanie liekov….. napr.: chce vysadit poobedne davky, lebo sa po nich citi otapena…
Mama ma 50 rokov, je na invalidnom dochodku, zije v jednom dome s bratom (21), ktory ma aspergerov syndrom, nema ziadne zaujmy, nema pracu, a tvrdi nam, ze ona sa uz narobila, aby sme sa teraz starali o nu my.
Zbavila sa vsetkej zodpovednosti ako na[pr: za platenie uctov, na nakupy jej chodi brat, ma len jednu priatelku, ktora sa jej snazi pomoct, a ma este dve dcery, mna a sestru, ktore sme obidve zijuce v zahranici…
Vsetci sa jej snazime pomoct, uz treti rok, no ona akoby zneuzivala to, ze jej da sa povedat, vo vsetkom vyhovieme, ci su to financie, alebo cokolvek, lebo chceme aby sa zacala vyvijat, a plnit si nejake zivotne ciele, aby si ich vobec vladal stanovit a dosahovat ich, ale uz sme na pokraji aj my.
Momentalne je v Levoci 17 den hospitalizovana, ked sa jej snazime dovolat, a skusame jej dohovarat, tak je vacsinou podrazdena, az agresivna, specialne na temu cigariet, lebo silna fajciarka, nehovoriac, ze behom mesiaca august minula uspory, ktore mala odlozene v pripade nedoplatkov za plyn, alebo hocicoho ineho, je to suma, okolo 2000 eur, a este aj do nemocnoce si vzala poslednych 240 eur, a minula ich za 13dni pobytu….. Brata sa neopytala, ci ma z coho zit, ako sa ma, vobec stratila zaujem o nas vsetkych, a je velmi panovacna, rozkazovacna, az sebecka……, a zaciname byt bezradny, a chceme sa informovat ako prebieha liecenie u vas, na ako dlho, cii su tam nejake terapie, ako prebiehaju, lebo na vasej stranke sme sa docitali, ze robite, terapie pracou, my si myslime, ze by jej akakolkvek praca, len prospela, kedze vzdy po hospitalizacii byva otapena niekolko tyzdnov, az mesiacov, potom pada do depresii, nezaujima sa o nic, nesocializuje sa a iba vysedava na terase, vela fajci a pije velke mnozstvo kavy…
Ak jej navrhujeme zmenu lekara, kedze mame pocit, ze je do neho asi platonicky zamilovana, tak je automaticky podrazdena a nechce sa na tuto temu absolutne bavit…, myslime si, ze by mala chodit k psychitricke zene a navstevovat aj psychologa, nejake terapie, alebo dokonca sme citali aj o meditaciach.. A inac diagnostikovana bola asi pred 15 rokmi, potom, bola myslim ze raz asi pred 12 rokmi hospitalizovana, a kedze sa rozviedla, a starala sa sama o domacnost, choreho syna(asperger) podnikala v kadernictve, cize akoby mala pre co zit, tak hospitalizovana nebola asi 10 rokov,uzivala lieky, nepila ziaden alkohol, ale kedze syn a dcery odrastli, syn ma 21 rokov, biznis jej prestal fungovat pred 4 rokmi, takze ho musela predat, jej zdravotny stav isiel z kopca a od vtedy je po niekolkych hospitalizaciach, na invalidnom dochodku, a stale v tom istom kolotoci, mania- depresia- hospitalizacia…. Chceme vas tymto poprosit o radu, ako mame dalej pokracovat. Ci mame Levocu poziadat o dalsi presun a dalsiu liecbu napriklad u vas?
Za skoru odpoved vopred dakujeme
S pozdravom
rodina pacientky s BAP z Popradu

ps: Inac nemocnica v Levoci sa nam vobec nepozdava, kedze po rozhovore s lekarom, nam bolo povedane, ze pacienti, ktori trpia a su v manii, nemaju predpisane ziadne terapie…. co nam pride dost cudne, ze tam nikto s pacientom nespolupracuje, ziaden psycholog, ktory by sa snazil z pacienta dostat nejaku pricinu, preco tam zase skoncil, lebo ako vravim, pacientka zjavne svoju chorobu nemonitoruje, a asi nevie rozpoznat, kedy zacina vpadat do manie…, Mame sto chuti podat staznost na nemocnicu, alebo aspon preverenie starostlivosti, kedze nevidime, ziadne zmeny v pacientkynom spravani, ani co i len posun k lepsiemu, a ako nam bolo tiez povedane, poistovna uhradi pacientovi pobyt v max.dlzke 4 tysdnov a po 2 a pol tyzdna ju chcu(alebo musia???!!!) prehodit na otvorene oddelenie, aby pacienta mohli prepustit do 4 tyzdnov, a mame pocit,ze pacient nebude v stabilizovanom stave prepusteny aj tento rok….!!!! Prosim Vas poradte co mame robit dalej!

Odpovedané 1x
MUDr. Marek Zelman dňa 20.9.2013

Dobrý deň,

v prípade lliečby každého pacienta v prvom rade platí pravidlo, že postup liečby je nutné prebrať s ním a musí s ním aj súhlasiť. Platí to rovnako pre pokračovanie hospitalizácie ako aj pre voľbu ambulantného psychiatra. Jedinou výnimkou sú veľmi vážne stavy, kedy človek pod vplyvom duševnej poruchy priamo ohrozuje seba či svoje okolie.

Čo sa týka ďalšej liečby u nás v rámci doliečenina, tá je v princípe možná, no musia byť splnené dve podmienky, v prvom rade s tým musí Vaša mama súhlasiť a táto dlhodobejšia liečba musí byť indikovaná zo zdravotných dôvodov, teda napríklad preto, že stav je ešte nedoliečený, vyžaduje dlhšiu hospitalizáciu a nie je možné ho zvládnuť ambulantne.

Dĺžka pobytu v nemocnici je limitovaná len zdravotným stavom pacienta. Čo sa týka psychoterapeutického vedenia v prípade akútneho duševného ochorenia typu manickej fázy bipolárnej afektívnej poruchy, tu je dôležité aby pacient bol vôbec schopný spolupracovať pri takýchto korokoch. Teda najprv je nutná stabilizácia nálady, ktorú je potrebné dosiahnuť predovšetkým farmakologickou liečbou čiže liekmi, až potom nastupuje psychoterapia. Pre úspech psychoterapie je totiž dôležitá aj schopnosť a ochota človeka pri nej spolupracovať, ktoré niekedy najmä v akútnej fáze psychotického ochorenia nie sú dostatočné. Pri mánii má psychologické vedenie najväčší význam najmä pri jej doliečovaní a ďalšom ambulantnom vedení.

Ak dochádza pri tomto ochorení k opakovanému sociálnemu zlyhávaniu so závažnými dôsledkami pre človeka, ktorý nimi ohrozuje svoju existenciu či už vo finančnej alebo inej oblasti je namieste pouvažovať o posúdení spôsobilosti na právne úkony a riešení situácie formou inštitúcií sociálnej starostlivosti. To sa však rieši cestou súdu.

Liečba mánie respektíve bipolárnej afektívnej poruchy je obvykle behom na dlhé trate, dosiahnuť stabilizáciu stavu a najmä zastaviť rýchle cyklovanie (rýchle striedanie období mánie a depresie v priebehu jedného roka) býva veľmi obtiažne a niekedy to vzhľadom na charakter ochorenia ani nie je úplne možné.

Stav Vašej mamy nie je možné posúdiť takto na diaľku, ohľadom toho či by bola vhodná ďalšia hospitalizácia u nás respektíve aké ďalšie kroky v liečbe podniknúť by som Vám odporúčal spýtať sa na to jej ošetrujúceho lekára, ideálne formou diskusie v trojuholníku Vaša mama, Vy a jej ošetrujúci lekár. Ak z nej vyplynie, že hospitalizácia u nás (alebo v nejakom inom zariadení) by mohla pomôcť, prosím kontaktujte priamo primára ženského oddelenia MUDr.Celdera – kontakt je v zálože Kontaktné údaje.

S pozdravom