Antidepresíva a úzkosti

Jozo Jozo dňa 26.11.2018

Dobrý deň, 
od januára 2018 trpím úzkosťami. Vždy som bol ustráchaný človek a strašil som sa kaďečím ale od januára som ostal zaseknutý v permanentnom napätí, úzkosti a s jemnou derealizaciou. Od Februara som začal chodiť na terapiu, ktorá ma z časti ukludnila ale neodstranila dennodenne napätie stres a nervozitu. Preto som vyhladal aj pomoc psychiatra, ktorý najprv predpísal Lexaurin (nie pravidelne iba v pripade keď mi je viac zle). Pred 7 týždňami sme nasadili aj 5mg Escitilu a pred 2 a pol týždňami sme to zdvihli na 10mg. úzkosti zatiaľ veľmi neustúpili a raz za 2 až 4 dni si musím dať lexaurin. Po ňom sa cítim 2 až 4 dni dobre. Mám však obavu, že sa nasadených antidepresiv nebudem vedieť zbaviť prípadne, že sa mi vyvinie depresia. Dočítal som sa totiž, že pri SSRI sa celkom často stáva že keď ich začnú jesť ľudia čo nemajú depresiu môže sa im z toho depresia vyvinúť. Nieje lepšie preto užívať radšej občasne lexaurin a antidepresíva nejesť? Pochybnosti som získal z nasledovného článku. https://www.psychologytoday.com/us/blog/mad-in-america/201106/now-antidepressant-induced-chronic-depression-has-name-tardive-dysphoria.
Chcem sa preto opýtať či je bežné že sa pacient z úzkostí vylieči antidepresívami a ďalej ich už neberie..
Ďakujem 

Odpovedané 7x
MUDr. Marek Zelman dňa 27.11.2018

Myslím, že vaša liečba prebieha presne podľa pravidiel. Na úvod psychoterapia, ak nemá dostatočný efekt – dočasné zvládanie úzkosti anxiolytikami a ak aj tento krok zlyhá nasadenie antidepresív.
Neviem odkiaľ čerpali autori článku, no ja osobne som za 20 rokov praxe nevidel človeka, u ktorého by antidepresíva spôsobili depresiu. Samozrejme aj antidepresíva ako každý liek môžu mať svoje nežiaduce účinky, ale depresia to u nich nie je.
Liečba úzkostných porúch antidepresívami trvá niekoľko mesiacov, obvykle sa ich následne darí bez problémov vysadiť.

Jozo Jozo dňa 27.11.2018

Ďakujem, pán Zelman. Mám ešte jednu doplňujúcu otázku. Anxiolytikami som sa v podstate neliečil mal som ich len pre prípad núdze, keď mi bude veľmi zle. Nebral som ich však pravidelne ale stačilo že som si dal tak 2x za týždeň a bolo mi lepšie. Doktorka sa však aj napriek tomu rozhodla nasadiť AD, pretože nechcela aby som si na Lexaurin priliš zvykol. Nebolo lepšie občasne užívať ten Lexaurin? Prípadne skúsiť anxiolytiká ako Atarax, kde nevzniká závislosť? Samozrejme v terapii pokračujem. Ďakujem ešte raz. 

MUDr. Marek Zelman dňa 27.11.2018

Anxiolytiká benzodiazepínového typu (k nim patrí aj bromazepam – Lexaurin) by nemali aj pri nepravidelnom užívaní byť podávané dlhšie ako cca 6 týždňov, preto asi padla voľba na antidepresívum s anxiolytickým účinkom. Pre podávanie hydroxyzínu (Atarax) z hľadiska doby jeho užívania platia v podstate rovnaké pravidlá ako pri užívaní benzodiazepínov.

Jozo Jozo dňa 27.11.2018

Aha, tak už mi je to jasnejšie, ďakujem. Tu: https://www.slovenskypacient.sk/benzodiazepiny-lieky-zoznam-rozdelenie-abstinencne-priznaky/ som sa totiž dočítal, že liečba benzodiazepínmi sa odporúča len niekoľko týždňov ale pri sporadickom braní 1 až 3x za týždeň toto obmedzenie neplatí. + Doktorka tiež povedala že kým sa AD nechytia tak môžem ten Lexaurin podla potreby. Zatiaľ sa po siedmych týždňoch tie AD moc nechytili. (prvé 4 som bral 5mg a teraz skoro tretí týždeň 10mg) myslíte, že je ešte šanca že sa chytia? Ďakujem a prajem príjemný deň.

MUDr. Marek Zelman dňa 14.12.2018

Aké antidepresívum?

Jozo Jozo dňa 14.1.2019

Escitil. Dnes som začal brať 15mg, pretože 10mg až tak nefungovalo a stále som si musel dať 1-2krát do týždňa Lexaurin. Opäť mám strach, že ich nebudem potom vedieť vysadiť, alebo ma nejak trvalo „zmenia“ / spôsobia chronické zmeny.. Ale to sú tie moje štandardné obavy. Dúfam, že to tak nebude.

MUDr. Marek Zelman dňa 30.1.2019

Je to pravdepodobne otázka dávkovania escitalopramu (a iež dĺžky jeho užívania pri účinnej dávke), zlepšenie sa dá očakávať po asi 6 týždňoch užívania dávky, ktorá je účinná (pri escitaloprame to môže byť aj 20mg – individuálne i viac).