Alzheimer

uzivatel dňa 9.5.2010

Dobrý deň.

Obraciam sa na vás s radou o pomoc a radu. V júni 2007 mi zomrel otec na infarkt, bolo to dosť nečakané. Mamina to brala ťažko, kedže boli spolu bez mesiaca 35 rokov. Prestala sa o všetko zaujímať, zabudla variť, celkove zabúdala bežné veci. stalo sa to už aj predtým, len sa vtedy jednalo o maličkosti ako kľúče a peňaženka, ale tomu sme neprikladali vtedy veľký význam, keďže to sa stáva aj mne, a to mám 35 rokov. Otec bol dobrý človek,ale v ich manželstve bol on ten, kto určoval program, jedálny lístok atď. Mamina dlhé roky pracovala ako ošetrovateľka na červenom kríži. Sme dve sestry, každá už s vlastnou rodinou. Po smrti otca sme sa snažili brať ju k nám a zamestnávať ju, ale ona bola najradšej sama a bez kontroly. Liečila sa u psychiatra antidepresívami, ktoré boli vysadené po cca roku, hoci stav sa nezmenil. Po zmene neurológa sme absolvovali vyšetrenie na magnetickej rezonancii, pretože nebola istota, či sa jedná o alzheimera, alebo depresie. Bola tam potvrdená slabá mozgová príhoda a atrofia mozgu, ale alzheimer sa vylúčil. To bolo v auguste 2009. Neurologička napriek tomu nasadila liek Ebixu, kvôli podpore činnosti mozgu, ale bez výsledku.

V januári 2010 sme vybavili liečenie vo Veľkom Záluží, kde nám hneď pri príjme bolo povedané, že je to jasný alzheimer. Bola tam cca 8 týždňov, ale po návrate je to bez zmeny, prípadne ešte o niečo horšie. Ošetrujúca lekárka povedala, že nesmie byť cez deň doma sama, tak sme k nej vybavili jednu pani, ktorá chodí k nej od rána do 16tej hodiny. robí jej spoločnosť, hrajú pexeso, človeče, dáva pozor, aby sa najedla a aby zobrala lieky.

Kedže ešte stále čakáme na prepúšťaciu správu, nevieme na čom sme. Rada by som sa info, či je možné nejakým spôsobom zistiť, či sa v skutočnosti jedná o alzheimera, demenciu, alebo niečo iné?

Mamina bude mať koncom mesiaca 59 rokov. Ďakujem, Marcela, Levice

Odpovedané 1x
MUDr. Marek Zelman dňa 10.5.2010

Dobrý deň,

100% diagnózu alzheimerovej choroby je možné stanoviť až na základe histologického vyšetrenia po smrti pacienta, klinická diagnóza sa ale stanovuje podľa aktuálneho stavu. Psychiatrickým vyšetrením a sledovaním pacienta sa dá bezpečne určiť či sa jedná o demenciu alebo inú diagnózu a vysokou pravdepodobnosťou aj určiť typ demencie (t.j. či sa jedná o alzheimerovu chorobu alebo o inú príčinu).

MZ