Ako žiť s úzkosťou?

uzivatel dňa 26.3.2013

Dobrý deň pán doktor

chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu, usmernenie, Váš pohľad na vec …

Už ako dieťa som trpela na miestach s množstvom ľudí úzkosťou, ktorá sa prejavovala ako búšenie srdca, závraty, pocit na odpadnutie a náhla potreba z daného miesta odísť. Akonáhle som odtiaľ odišla (z kostola, vystúpenia na koncerte, …) moje ťažkosti pominuli. V tom čase ma to teda neobmedzovalo natoľko, aby som danú situáciu riešila. Navyše som bola dieťa a nevedela som celkom presne, čo sa so mnou deje.

Po skončení vysokej školy som začala pracovať ako učiteľka a napriek tomu, že sa považujem za človeka, ktorý si málo verí, svoju prácu mám veľmi rada. Postupne sa mi uvedené ťažkosti (cca po dvoch rokoch praxe) začali prejavovať aj v zamestnaní ako krátke záchvaty úzkosti, strachu, potreby odísť z triedy a neschopnosti sa nadýchnuť, sprevádzané búšením srdca. Postupne sa tieto ťažkosti začali objavovať aj pri cestovaní vlakom a neskôr ma zaskočili, aj keď som bola sama doma…

Považujem za dôležité spomenúť, že uvedenými ťažkosťami so striedavými obdobiami pohody a nepohody trpí po celý život aj môj otec… :/ Ten mi vždy prizvukoval, že tie stavy musím prekonať sama, povedať si, že mi nič nie je a uvedomiť si, že to postupne odozneje… Lenže ja som mala pocit, že sama to nezvládnem a tak som na odporúčanie mojej všeob. lekárky navštívila psychiatra. Tam sa liečim od r. 2008. Užívala som na začiatku Magrilan, Serlift a z týchto dvoch liekov mi bolo veľmi zle, pozitívne som zareagovala až na Cipralex. Ten som poctivo pod dohľadom lekárky užívala do jari minulého roku, a keďže som sa cítila úplne úžasne, rozhodla som sa ho postupne vysadiť. Trvalo to zhruba 2 mesiace, ale urobila som to bez vedomia lekárky

Bez liekov a akýchkoľvek ťažkostí som fungovala do konca augusta 2012, až som sa jednu noc zobudila na neskutočné búšenie srdca, strach, úzkosť, pocit že sa zbláznim alebo vyskočím z okna (nechcela som to urobiť, len som mala neskutočný strach, že sa zbláznim a niečo také ma napadne). Nevedela som, kam mám ísť, čo mám robiť a zrazu ma vystrašili moje vlastné myšlienky a prežívanie. Zvyšok noci som preplakala s pocitom, že je všetko naspäť….

To isté mi povedala aj psychiatrička, keď som za ňou išla, vyhrešila ma, že som si vysadila lieky a nasadila Cipralex naspäť. Tentokrát mi už ale nezabral ani po dvoch mesiacoch užívania- nemohla som v noci spávať, mala som triašku, do práce som chodila unavená, srdce mi išlo odtrhnúť a dokola som študovala na nete, ako z tohto bludného kruhu von… V súčasnosti užívam 4. mesiac Alventu 150 mg denne, zo začiatku som spolu s ňou užívala Lexaurin a betablokátory… Aj napriek tomu mám dni, keď mám tep cca 90/ min, úzkosť, chvenie a rozmýšľam, ako to bude prebiehať ďalej.

Pán doktor, veľmi túžim mať rodinu, deti a neviem, ako na tieto informácie o liečbe AD zareaguje môj partner, aký vplyv budú mať lieky na bábätko a aký priebeh môže mať ďalej v živote moja choroba, či lieky budem musieť užívať po zbytok života a pod.. Veľmi by som potrebovala počuť odpoveď od odborníka.

Trpím depresiou?

Ďakujem za Váš čas a želám Vám krásny deň

Odpovedané 2x
MUDr. Marek Zelman dňa 27.3.2013

Dobrý deň,

úzkostné poruchy sú behom na dlhé trate, úzkostnosť ako dispozícia k nim sa v istej miere dedí a v istej miere prenáša výchovou – pričom tým „bacilom“ sú najmä prejavy úzkosti rodičov.

V liečbe sú využívané najmä serotonínergné antidepresíva, s ktorými máte ako píšete bohaté skúsenosti (Cipralex, Magrilan, Serlift, teraz Alventa), aj napriek ich užívaniu sa ale môžu vyskytnúť dni kedy sa necítite úplne dobre, takéto dni sa však vyskytujú aj bez tejto choroby, nie každý deň je nedeľou. Z hľadiska prognózy je pravdepodobné, že sa budú striedať obdobia pohody s menej príjemnými.

Čo som si však všimol – nikde nepíšete, že by ste absolvovali psychoterapeutické sedenia. Lieky môžu prejavy úzkostných porúch zmierniť, no neodstraňujú ich následky. Najväčší efekt má kombinácia liekov a psychoterapie. Psychoterapia sa okrem iného zaoberá aj zdrojmi úzkosti, teda stavmi, ktoré úzkostnú poruchu spúšťajú. Neviem Vám vopred sľúbiť, že psychoterapia úplne odstráni prejavy anxiety, no je rozmné ju podstúpiť.

To by mohla byť cesta ako sa nepríjemných stavov zbaviť možno aj úplne a natrvalo. Minimálne je žiaduce zmierniť ich tak aby ste lieky nemusela brať aspoň v tehotenstve, kde to môže byť veľkým rizikom a naučiť sa mať úzkosť pod kontrolou aby ste ju nesiala ďalej – na svoje dieťa.

S pozdravom

uzivatel dňa 27.3.2013

Ďakujem za promptnú reakciu

Od septembra min. roka som členom terapeut. skupiny, takže sa snažím na sebe pracovať aj v tomto smere…

Moja pani dr. tvrdí, že trpím endogénnou depresiou a tá sa dá liečiť iba liekmi. Terapia má podľa nej len podporný vplyv. Pre mňa je táto diagnóza ťažko prijateľná, lebo sa vôbec necítim ako človek skleslý a smutný. Práve naopak, som plná radosti, obklopená priateľmi, často športujúca, akurát prežívam úzkosti a strachy, o ktorých som písala…

Viem, že od Vás nemôžem chcieť stanovenie diagnózy „na diaľku“, ale aj tak by ma zaujímal Váš názor …

Želám veľa „slniečkových“ dní