Štatút komisie
Článok 1 – Poslanie a náplň činnosti etickej komisie PN Hronovce
- Etická komisia PN Hronovce (ďalej len komisia) je odborný poradný orgán riaditeľa PN Hronovce pre otázky medicínskej etiky, zdravotníckej etiky a bioetiky, ktoré vyplývajú zo zdravotnej starostlivosti a ochrany zdravia ľudí a z niektorých činností, ktoré s ňou súvisia, vrátane etických aspektov biomedicínskeho a ošetrovateľského výskumu.
- Komisiu zriaďuje riaditeľ PN Hronovce.
- Činnosť komisie upravuje tento štatút.
- Komisia dôsledne rešpektuje a vo svojej práci uplatňuje zásady dodržiavania základných ľudských práv a slobôd a zásady správnej klinickej praxe zakotvené v legislatíve SR a EÚ a v ďalších príslušných záväzných a odporúčajúcich medzinárodných dokumentoch (najmä Listina základných ľudských práv a slobôd, Charta práv pacienta, Helsinská deklarácia).
- Komisia posudzuje etické aspekty poskytovania zdravotnej starostlivosti a biomedicínskeho a ošetrovateľského výskumu. Pri rokovaní, rozhodovaní a prijímaní stanovísk k prerokovávaným etickým problémom komisia pracuje nezávisle. Riaditeľ pri menovaní členov komisie dbá na zamedzenie akýchkoľvek vplyvov, ktorých cieľom by bolo nežiadúce ovplyvňovanie rokovania alebo rozhodovania komisie.
- Komisia na základe tohto štatútu alebo na žiadosť riaditeľa plní predovšetkým tieto úlohy:
- vypracováva stanoviská k predloženým materiálom a vyjadrenia k etickej stránke aktuálnych problémov medicíny, zdravotníctva, biomedicínskeho výskumu a ošetrovateľského výskumu,
- poskytuje konzultácie v oblasti medicínskej etiky, zdravotníckej etiky a bioetiky aj pre iných žiadateľov,
- udržuje vzťahy a rozvíja spoluprácu s etickými výbormi a komisiami iných zdravotníckych zariadení,
- rieši konkrétny prípad, ak jej to uloží riaditeľ, alebo sa k veci vyjadrí na žiadosť riaditeľa,
- podieľa sa na tvorbe a inovácii koncepcie vzdelávania zdravotníckych pracovníkov v biomedicínskej etike,
- udržuje kontakty s orgánmi profesiových organizácií zdravotníckych pracovníkov, odborných lekárskych spoločností a s inými inštitúciami a organizáciami zaoberajúcimi sa etikou medicíny, zdravotníctva a bioetikou,
- iniciuje a podieľa sa na verejnej diskusii na aktuálne témy biomedicínskej etiky a etiky zdravotníctva,
- iniciuje a podieľa sa na informačných kampaniach a vzdelávacích aktivitách určených pre širokú verejnosť.
Článok 2 – Zloženie a podmienky členstva v komisii
- Komisia sa skladá piatich členov, medzi ktorými sú vzhľadom na špecifické zameranie PN primerane zastúpení zdravotnícki pracovníci, najmä z odboru psychiatria ako aj osoby s inou ako medicínskou (biomedicínskou) alebo zdravotníckou kvalifikáciou.
- V komisii je minimálne jeden člen s iným ako medicínskym vzdelaním a ďalší minimálne jeden člen, ktorý nie je zamestnancom PN.
- Členov komisie vymenúva a odvoláva riaditeľ PN. Funkčné obdobie člena komisie je štyri roky.
- Podmienkou členstva v komisii je:
- občianska bezúhonnosť,
- požadované vzdelanie, skúsenosti a požadovaná kvalifikácia pre prácu v komisii,
- súhlas navrhovanej osoby s menovaním za člena komisie,
- súhlas so zverejnením mena, priezviska, pracoviska a informácie o členstve v komisii,
- záväzok mlčanlivosti o všetkých skutočnostiach dôverného charakteru, o ktorých sa člen komisie dozvie v súvislosti so svojím členstvom v komisii,
- záväzok oznámiť všetky okolnosti alebo skutočnosti, ktoré by mohli viesť ku vzniku alebo priamo zakladali konflikt záujmov vo vzťahu k členstvu v komisii alebo vo vzťahu ku konkrétnemu problému prejednávanému komisiou.
- Funkcia člena komisie je nezastupiteľná a čestná.
- V prípade konfliktu záujmov člena komisie vo vzťahu ku konkrétnemu problému prejednávanému komisiou, tento člen v danom konkrétnom prípade stráca právo rozhodovania, na jeho zastúpenie môže riaditeľ PN vymenovať mimoriadneho člena komisie.
- Návrh na vymenovanie mimoriadneho člena môže riaditeľovi PN podať aj predseda komisie po schválení návrhu zasadnutím komisie.
- Mimoriadny člen má právo zúčastňovať sa na zasadnutiach komisie a vyjadrovať sa k prerokovávaným otázkam s poradným hlasom.
Článok 3 – Zánik členstva, odvolanie člena a obmena členov komisie
Členstvo v komisii zaniká uplynutím funkčného obdobia, písomným vzdaním sa členstva, odvolaním člena riaditeľom a smrťou člena.
Predseda komisie
- Predsedu komisie volia členovia komisie spomedzi seba na svojom prvom zasadnutí.
- Predsedom komisie je spravidla lekár. Plní najmä tieto úlohy:
- zastupuje komisiu pred vedením PN a pred verejnosťou,
- zvoláva a vedie zasadnutia komisie,
- riadi činnosť komisie v období medzi zasadnutiami.
- Funkčné obdobie predsedu je štvorročné.
Článok 4 – Zasadnutie komisie
- Zasadnutie komisie je:
- riadne,
- mimoriadne.
- Riadne zasadnutie zvoláva predseda najmenej štyri razy ročne.
- Mimoriadne zasadnutie zvolá predseda v prípade naliehavej potreby alebo na žiadosť riaditeľa PN.
- Zasadnutie je neverejné; rokovanie, zápisy a všetky materiály spojené s činnosťou plenárneho zasadnutia, s výnimkou vyhlásení, stanovísk a iných dokumentov priamo určených na zverejnenie, sú dôverné.
- Zasadnutie je uznášaniaschopné, ak sú na zasadnutí prítomné najmenej dve tretiny členov komisie. Rozhodnutie sa schvaľuje dvojtretinovou väčšinou hlasov prítomných členov komisie.
- Člen komisie, ktorý hlasoval proti prijatiu rozhodnutia alebo stanoviska, má právo na uvedenie svojho stanoviska a jeho zdôvodnenia v zápisnici z rokovania a na jeho zverejnenie súčasne so schváleným rozhodnutím alebo stanoviskom komisie. Týmto nie je dotknutá povinnosť zachovania mlčanlivosti podľa čl. 2. tohto štatútu.
- Členovia komisie a iní zamestnanci PN prizvaní k práci komisie sú povinní rešpektovať všetky opatrenia na zabezpečenie ochrany a dôvernosti informácií, údajov a dokumentácie spojenej s činnosťou komisie v súlade s príslušnými právnymi predpismi a rokovacím poriadkom komisie.
- Zasadnutie môže na návrh predsedu v súlade s programom rokovania rozhodnúť o povolení účasti na rokovaní ďalším osobám, pozvaným expertom a hosťom. Predseda informuje pozvaných expertov a hostí pred udelením súhlasu komisie s ich účasťou na rokovaní o povinnosti zachovať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach dôverného charakteru, s ktorými sa zoznámili v súvislosti so svojou účasťou na rokovaní, a vyžiada si potvrdenie ich súhlasu s týmto záväzkom.
Článok 5 – Prizývanie expertov
Komisia si môže pri riešení niektorých závažných odborných otázok v odôvodnených prípadoch prizvať odborníkov rôznych vedeckých disciplín.
Článok 6 – Zodpovednosť a vykazovanie činnosti komisie
- Predseda komisie zodpovedá za činnosť komisie riaditeľovi PN a predkladá mu zápisnice zo zasadnutí a všetky dokumenty, stanoviská a vyhlásenia komisie určené na zverejnenie.
- Predseda komisie pravidelne informuje riaditeľa PN o najdôležitejších skutočnostiach práce komisie.
- Komisia do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka predkladá riaditeľovi PN výročnú správu o svojej činnosti.
Článok 7 – Zabezpečenie činnosti komisie
PN Hronovce priestorovo, technicky a administratívne zabezpečuje činnosť komisie, najmä vhodné priestory na konanie pravidelných zasadnutí komisie a bezpečnú archiváciu dokumentácie súvisiacej s činnosťou komisie v súlade so zabezpečením ochrany údajov a informácií podľa platných právnych predpisov, štatútu a rokovacieho poriadku komisie.
Článok 8 – Účinnosť
Tento štatút nadobúda účinnosť 27.mája 2004.