znalecký posudok
Dobrý deň, rada by som vedela, aký postup je povinný dodržať znalec psychiater pri vypracovávaní znaleckého posudku o zbavení svojprávnosti osoby? Je povinný vyšetriť osobne človeka, o ktorom znalecký posudok vyhotovuje? Na základe akého zákona či inštrukcie ministerstva? Nedarí sa mi nikde nájsť konkrétny postup znalca – lekára o podávaní znaleckého posudku – len všeobecný o všetkých znalcoch bez ohľadu na odvetvie a odbor. Za radu ďakujem. Veľmi by mi pomohol aj nejaký prameň k tomuto problému.
Dobrý deň,
znalecká činnosť sa riadi Zákonom o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch (Z. 382/2004 Zb.). Vypracovanie psychiatrického znaleckého posudku závisí od charakteru posudzovaných záležitostí a od otázok formulovaných žiadateľom, od nich závisí aj postup, ktorý znalec zvolí (teda aj eventuálne osobné vyšetrenie posudzovaného).
S pozdravom
Pán doktor, otázku, na ktorú mal znalec odpovedať, znela, či o.i. osobu pozbaviť svojprávnosti a ak áno, v akom rozsahu. Znalec odporučil v závere posudku túto osobu pozbaviť svojprávnosti v celom rozsahu, pacienta však osobne nevyšetril (nikdy) a posudok i so záverom vypracoval na základe informácií od lekára, ktorý pacienta vyšetroval ambulantne. Snažím sa preto zistiť, či je takto vypracovaný posudok v súlade s predpismi, ale nedopátrala som sa, či vôbec existuje nejaký metodický pokyn (zákon a príslušné vyhlášky neupravujú túto problematiku podrobne), ktorý by zaväzoval psychiatra osobne vyšetriť pacienta.
Resp. – myslíte si ako odborník, že lekár dokáže objektívne posúdiť svojprávnosť osoby bez osobného vyšetrenia?
Neexistuje nijaký predpis pre to, čo všetko má znalec brať do úvahy pri spracovávaní znaleckého úkonu (či osobné vyšetrenie pacienta, preskúmanie jeho zdravotnej dokumentácie či preskúmanie iných dôkazov). Je to na jeho zvážení a rozhoduje sa – ako som už vyššie napísal – podľa otázok položených zadávateľom.