Laboratórium

uzivatel dňa 18.3.2008

Prajem pekný deň. Mohli by ste nám prosím vysvetliť význam hodnoty RDW a PDW?

Odpovedané 1x
MUDr. Karol Hollý dňa 18.3.2008

Súčasťou vyšetrenia krvného obrazu, ktoré sa dnes vykonáva na hematologických analyzátoroch sú aj rôzne parametre červených krviniek – erytrocytov a krvných doštičiek – trombocytov.

RDW

U erytrocytov k takýmto parametrom patrí RDW – ( z angl. red cell distribution width ). Ide o tzv. šírku distribúcie objemov červených krviniek a je funkciou počtu červených krviniek – erytrocytov. Lekár pomocou neho posudzuje, či populácia erytrocytov je homogénna čo do veľkosti alebo sa v krvi vyšetrovaného nachádzajú červené krvinky väčšie či menšie ako majú byť. Ak je to tak, hovoríme o anizocytóze erytrocytov. Veľkosť fyziologického erytrocytu je od 6,7 do 7,7 µ a nazývame ich normocyty.

Pomocou veľkosti erytrocytov môže lekár posúdiť o aký druh anémie ( chudokrvnosti ) sa u vyšetrovaného jedná. Správnejší názov pre toto ochorenie je anemický syndróm, pretože príčinou anémie nemusí byť vždy porucha krvotvorby alebo krviniek, ale aj celý rad najrôznejších chorobných stavov – niekedy hovoríme o tzv. sekundárnych anémiách.

Erytrocyty väčšie ako 7,7 µ nazývame makrocyty. Vznikajú pri anémiách z nedostatku vitamínu B12 a kyseliny listovej. Nazývajú sa aj perniciózne anémie. Erytrocyty pri nich nadobúdajú neobyčajnú veľkosť, 12 – 20 µ, nazývame ich megalocyty. Ojedinele môžu dosahovať veľkosť až 27 µ, označujú sa ako gigantocyty.

Erytrocyty menšie ako 6,7 µ sa označujú ako mikrocyty. Vyskytujú sa ojedinele aj v zdravej krvi, chorobne vo zvýšenom množstve pri anémiách najmä z chronickej straty krvi, z nedostatku železa alebo z neschopnosti včleňovať železo do hému – stavebnej zložky krvného farbiva hemoglobínu.

Referenčné hodnoty RDW sú 10,0 – 15,2 %. Hodnoty pod 10 % charakterizujú prítomnosť mikrocytov, nad 15,2 % charakterizujú prítomnosť makrocytov. Chorobné stavy sú väčšinou sprevádzané prítomnosťou normocytov, makrocytov i mikrocytov – ide o tzv anizocytózu erytrocytov, čiže o nerovnakú veľkosť erytrocytov, ku ktorej sa pripája aj rozmanitosť ich tvaru – poikilocytóza.

PDW

Podobným parametrom ako je RDW pri erytrocytoch je PDW, ktorý charakterizuje šírku aritmetickej distribúcie krvných doštičiek – trombocytov. Udáva sa v tzv. fl ( femtolitroch ) a referenčné rozpätie tohto parametra je od 12,5 – 16,5 fl. Hematologické analyzátory totiž okrem číselných hodnôt krvného obrazu vytvárajú aj tzv. distribučné krivky pre biele krvinky – leukocyty, červené krvinky – erytrocyty a krvné doštičky – trombocyty. Každá z nich má svoj charakteristický tvar a je príznačný pre určité ochorenie.

PDW pri trombocytoch nemá až také klinické využitie, ako RDW pri erytrocytoch resp. dokáže ho využiť len skúsený klinický lekár – hemtológ. Ochorenia trombocytov charakterizujú skôr zmeny ich počtu, kvantitatívne poruchy – väčší počet trombocytov nazývame trombocytózou ( nad 400 . 10 9/l ), nižší počet je trombocytopénia ( pod 100 .10 9/l ) a kvalitatívne poruchy trombocytov – tzv. trombocytopatie. Referenčné rozpätie počtu trombocytov je od 150 – 400 . 10 9/l.

informácia pochádza od RNDr. Kornélie Sádovskej, vedúcej Oddelenia klinickej biochémie Psychiatrickej nemocnice v Hronovciach.